Bir Caminin Dış Görüntüsü Hakkında Neler Söyleye Bilirsiniz?

Soru: Bir Caminin Dış Görüntüsü Hakkında Neler Söyleye Bilirsiniz? Biz kendimiz kısaca dış görünüş hakkında yorumlarımızı yazdık.

 

Bir cami dışarıdan bakıldığında oldukça heybetli mimarisi ile dikkat çekmektedir. Koca koca kubbeleri, upuzun minaresi ve avlusu… Bir Müslüman olarak ise caminin dış görüntüsünün verdiği huzur ve güven dikkat çekmektedir. Çünkü İslam dininde camiler oldukça önemli bir yere sahiptir. Allah’ın evi olarak değerlendirdiğimiz bu yapılarda mimari olarak yapıldıkları dönemlerin en özel yapı malzemeleri tercih edilmektedir.

 

İlk defa camiye gidecek iseniz kocaman bir kapısının olduğunu söylemeliyiz. Özellikle Osmanlı döneminde yapılmış olan camilerde avluya açılan büyük ve gösterişli bir ana kapı bulunmaktadır. Caminin avlusuna girip başınızı kaldırdığınızda minaresinin uzunluğu ve özel yapısı kesinlikle gözleri kamaştırır. Birkaç adım attığınız zaman şıkır şıkır suların aktığı insanların abdest alarak namaz için hazırlandığı şadırvanları göreceksiniz. Artık camiye birkaç adım kaldığını arık bilirsiniz. Biraz kenarda durup izlediğinizde her yaştan insanın Allah’a ibadet etmek için koşarak geldiğini görmek mümkündür. Birde ben her caminin kendisine ait kokusunun olduğuna inanırım. İçeri girdiğinizde aldığınız ilk koku huzurun kokusudur. Kullun miracı olan namazı kıldığınız alan nasıl huzur vermesin ki.

 

Müslüman bir ülkede yaşamanın en güzel yanı her sokakta camilerin olmasıdır. Başınızı çevirdiğiniz her alanda o koca kubbeleri hemen görürsünüz ve bilirsiniz ki Allah’ın evi sığınmak istediğiniz zaman hemen yanı başınızdadır. Eskiden camiler gece gündüz kapıları kilitlenmeyen alanlardanmış. Şimdilerde bunu yapmak pek mümkün değil ama gündüz tüm zaman dilimlerinde bu heybetli yapılar ibadet etmek veya ziyaret etmek için sizi beklemektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.