Bir arkadaşınız tarafından günlüğünüzün izinsiz okunduğunu fark ettiniz.

Bir arkadaşınız tarafından günlüğünüzün izinsiz okunduğunu fark ettiniz. Ne hissedersiniz? Böyle bir durumda hangi hakkınız ihlal edilmiş olur? Açıklayınız.

İnsanlar yaratılışları gereği sosyal varlıklardır. Bu sebeple topluluk halinde yaşamaları gerekir ve yalnız yaşayamazlar. Topluluk halinde yaşayabilmek ise bazı kuralların olmasını zorunlu hale getirmiştir. Özel hayatın gizliliği de bu kurallardan bir tanesi ve en önemli olanlarındandır.

İnsanlar topluluk halinde yaşasalar da sadece kendilerinin bildiği ve diğer insanlara açıklamak istemedikleri şeyler olabilecektir. Diğer insanlar bunların gizliliğini ihlal etmemeli ve kişinin özel alanına dokunmamalıdırlar. Bu kural yalnızca bir ahlak kuralı değil yasalar ile de korunan bir kuraldır. Özel hayatın gizliliği Türk Ceza Kanunu ile korunmaktadır. Dolayısıyla özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi bir suçtur ve işlenmesi halinde de karşılığında bir ceza öngörülmüştür.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Bir kişinin günlüğü özel hayatının bir parçasıdır. Kişiye özeldir ve izinsiz olarak okunması özel hayatın ihlali anlamına gelmektedir. Kişi her ne nitelikte olursa olsun günlüğün sahibinden izin almadıkça bu günlüğü okumamalıdır. Yani günlüğü okumak isteyen kişi günlüğün sahibinin arkadaşı da olsa, ondan izin almadıkça günlüğü okuyamayacaktır. Eğer okursa özel hayatın gizliliği hakkını ihlal etmiş olacaktır. Eğer günlüğünü başka biri okursa günlüğün sahibi kendisini çok kötü hissedecektir. Çünkü günlüğüne yalnızca kendisini bildiği ve diğer insanlara açıklamak istemediği şeyleri yazmaktadır. Kişi bunu başka insanların bilmesini istemediği için bunları başka kişilerin okumasını doğal olarak istememektedir. Buna rağmen günlüğün okunması kişinin yalnızca haklarını ihlal değil manevi olarak da zarara uğramasına sebep olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir