Bir arkadaşımız hastalandığında ona hangi sözlerle geçmiş olsun deriz?

Bir arkadaşımız hastalandığında ona hangi sözlerle geçmiş olsun deriz?

Hastalık davetsiz misafir gibidir. Ne zaman kime geleceği belli olmaz.

Sağlığımızı korumak için elimizden gelen her türlü tedbiri almalıyız. Tedbirleri aldığımız halde hasta olabiliriz. Hastalıkların tedavisinde moral çok önemlidir. Kanser gibi ciddi ve ağır hastalıkların bile moralle daha kolay atlatılacağı doktorlar tarafından açıklanmaktadır. İnsan zor zamanlarında sevdiği insanları yanında görünce onlardan güç, kuvvet alır. İslam dini insanların ihtiyacı olan fiillerin yapılmasını emretmiştir. Hasta olan kişinin moral için ziyarete ihtiyacı olduğundan dinimiz hasta ziyaretini gerekli görmüştür.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Peygamber Efendimiz (sav) Müslümanın Müslüman üzerinde hakları olduğunu bildirmiştir. Hakların beş olduğunu ifade buyurup sıralamıştır. Müslümanın Müslüman kardeşi üzerindeki haklardan biri de hastalanınca ziyaretine gitmektir.

 

Hasta ziyareti, Peygamber Efendimiz ’in (sav) yaptığı ve yapılmasını tavsiye ettiği bir durum olduğundan sünnettir. Bakacak kimsesi olmayan bir kişiye ziyaret ise vaciptir. Arkadaşımız hastalandığında hemen gitmemiz doğru değildir. İlk zorlu zamanı atlattıktan sonra gitmemiz daha doğrudur. Hastanın durumu ve şartları göz önünde bulundurularak iki günde bir ziyaret edilmelidir.

Arkadaşımız hastalandığında onu ziyarete gittiğimizde, ona moral verecek ifadeler kullanmalıyız. Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) hasta birini ziyaret ettiğinde; bir şeyi olmadığını iyi olduğunu ifade ettikten sonra rahatsızlığının günahlarına kefaret olması dileğinde bulunurmuş. Hasta arkadaşımızın mümkünse sağ tarafına oturup ona dua mahiyetinde sözler söylemeliyiz. Allah şifalar versin, Rabbim tez zamanda sağlığına kavuştursun, geçmiş olsun gibi ifadeler kullanabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.