Bir anne ve babanın taşıdığı özellikler, doğacak çocuğa nasıl aktarılır?

Bir anne ve babanın taşıdığı özellikler, doğacak çocuğa nasıl aktarılır?

 

Çocuklara anne babadan gen aktarımı DNA lar sayesinde olmaktadır. DNA lar genetik kodlarımızı taşıyan dizilimlerimizdir. Çocuğun tenrengi, göz rengi, fiziksel bir takım özellikleri genetik kodlar sayesinde çocukta hayat bulmaktadır.

 

Dünyaya gelecek çocuk genlerinin yarısını anneden yarısını babadan alır. Bu genlerde bulunan kodlar sayesinde ortaya bir takım özellikler çıkar. Bu özellikler yeni dünyaya gelen çocuğun hem fiziksel hem gelişim sürecini doğrudan etkiler.  Dünyaya gözünü açan her çeşit canlı kendi türü içerisinde olması gereken temel özelliklere sahip olması gerekir. Bu durumu ayakta tutan genlerdir. Çocuklar dünyaya geldiklerinde insan türünün ihtiyacı olan temel özellikler ile donatılmış şekilde gelirler. Bu donatılmışlığın temelinde nesilden nesile aktarılan genetik kodlamalar vardır. Bu kodlar sadece anne babadan alınmaz daha önceki nesillerin genetik kodlarını DNA mızda taşıdığımızı bilmemiz gerekir.

 

Anne babadan ve nesillerden gelen özellikler Dna ile çocuğa aktarılır. Dna diziliminde herhangi bir hata olması anomali gelişmesine sebep olur. Dna içerisinde bulunan nükleotit zincirleri sarmak şeklinde bulunur. Bu dizilimlerde kayıtlı olan gen kodları sadece anne babadan gelen kodlar değildir. Daha önceki nesillerden gelen kodlarda bu dizilimlerde bulunmaktadır. Dna’larda tüm kalıtsal bilgiler mevcuttur. Bu bilgiler doğrultusunda genetik araştırma yapılabilir. Dünyaya gelen yavrunun saç rengi, saç şekli, boyunun uzunluğu, kısalığı tüm bu ve buna benzer bilgiler genetik kodlarla anne babadan ve daha önceki atalardan aktarılarak alınır. Ve kendinden sonraki nesillere aktarılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.