Binaların sağlam yapılması niçin önemlidir?

Binaların sağlam yapılması niçin önemlidir?

Ülkemiz deprem kuşağında yer alan ülkelerden biridir. Günümüze kadar birçok büyük deprem yaşanmış ve bu depremlerden dolayı çok fazla can ve mal kaybı yanşamıştır. Yaşanan bu kayıpların en büyük nedeni yapı ruhsatlarına uymayan binaların inşa edilmesidir. Her ne kadar son yılarda depreme dayanıklı konutlar yapılmaya başlansa da çok eski tarihleri yapıların son durumu pek iç açıcı değildir.

 

Öncelikle yaşanabilecek deprem ve diğer doğa olaylarından daha az zararla çıkabilmek için yaşayacağımız binaların sağlam yapılması çok önemlidir. Böylece hem can kayıpları azalır hem de milli gelirimize büyük zararlar gelmez. Çünkü yaşanan depremler sonucu kişisel servetimiz azalacağı gibi ülke ekonomisi de büyük ölçüde etkilenmektedir.

 

Yaşanabilecek deprem ve sel felaketleri gibi doğal afetlerden etkilenmemek için sağlam binalara ihtiyaç vardır. Bununla birlikte evlerimizi, okullarımız ve diğer iş yeleri gibi toplu yaşanan mekânlarında sağlam olarak yapılması çok önemlidir. Son yıllarda başlatılan kentsel dönüşüm projeleri sayesinde birçok eski bina yıkılmakta ve yerlerine depreme dayanıklı binalar inşa edilmektedir. Geleceğe daha güvenle bakabilmek ve hayatta kalabilmek için bina inşaat ruhsatlarının sıkı denetim altında tutulması da en önemli etkenlerden biridir. Başta Belediyeler olmak üzere yapı inşaatlarını denetleyen diğer tüm kuruluşlarının işin ciddiyetine vakıf olarak hareket etmesi gerekir. Böylece yaşanacak olan doğal afetleri en az hasarlı binalarla ve en az can kayıplarıyla atlatabilmemiz mümkün olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.