Bilinçli tüketici nasıl olunur?

Bilinçli tüketici nasıl olunur? Konu hakkında aile büyüklerinizden bilgi alınız. Kitap, gazete ve internetten araştırmalar yapınız.

  • Satın alacağınız mala gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını belirleyerek
  • Alacağınız malın sağlam olup olmamasına dikkat ederek
  • Satın aldığınız malın fiyatının sizin bütçenize uygun olup olmadığına karar vererek
  • Alacağınız malı teslim alırken sözleşme imzalamak gerekli midir sorusuna cevap bularak
  • Son kullanma tarihi geçmiş ürünlere dikkat ederek
  • Reklamlarda gösterilen her ürünü almayarak
  • Gıda ürünlerinde yırtık ve hasarlı olan ambalajlara dikkat ederek
  • Alışveriş sonrası satış fişi alarak

 

Günümüzde, ihtiyaçlarımızı karşılamak için alışveriş yapmamız gerekir. Bu da bizi tüketici konumuna sokar. Senelerdir devam eden tüketim alışkanlığı sonucu, bilinçli tüketici olmayı öğrenmek gerekir.  Tüketicilerin yaşayacağı sorunlar ve bu sorunlarla nasıl baş etmesi gerektiğini bilmesi gerekir. Tüketici hakları koruma dernekleri sayesinde bazı ayrıcalıklara sahip oluruz. Bu hakları bilenler, bilinçli tüketici olur. Tüketiciler, bir ürünü satın alırken detaylarına bakmalıdır. Üretim tarihi, nerede üretildiği ve son kullanma tarihi gibi ayrıntılar önemlidir. Tüketici, ürün ile ilgili sorun görürse yasal yollara başvurma hakkına sahiptir. Peki bilinçli bir tüketici nasıl olmalıdır?

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Alınan her fiş ile devlet satılan üründen elde edilen paranın vergisini satıcıdan alır. Böylece alışveriş yaparken devlet bütçesine de katkıda bulunmuş oluruz. Satın alacağımız ürünlerin TSE damgası olmasına özen göstermeliyiz. TSE damgası ürünün devlet tarafından onaylandığını belirtir. Ürünler arasında fiyat ve kalite karşılaştırması yapmak gerekir. Aynı kalitede ürünü daha uygun fiyata bulabiliyorsak tercihimizi o yönde kullanmalıyız. Yaptığımız alışverişlerde yaşadığımız sorunlar için tüketici hakları mahkemesine başvurarak hakkımızı arayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.