Bilinçli bir tüketici olarak haklarımızı kullanmak niçin önemlidir?

Bilinçli bir tüketici olarak haklarımızı kullanmak niçin önemlidir?

Toplum olarak kurallara uymak, vatandaşların her birinin haklarının tam olarak sağlanabilmesi için Tüketici Hakları bulunmaktadır. Alışverişlerimizde bilinçli bir tüketici olarak Tüketici Haklarımızı bilmemiz önemlidir. Günlük hayatımızda ihtiyaçlarımız doğrultusunda alışveriş yapıyoruz. Almış olduğumuz ürün ya da hizmetin kalitesi, sermayesi, üretimi konusunda da bilgi sahibi olmamız gerekmektedir. Bilinçli bir tüketici olmak alışverişlerimizin şekillenmesini sağlayacaktır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Haklarımızı koruduğumuzda kalitesiz üretimin, sahtekarlıkların, satışlarda kişiye göre fiyat değişimlerinin de önüne geçeriz. Maalesef günümüzde pek çok satıcı, alıcıları kandırarak, ekonomik bir sömürü düzeni oluşturmuştur. Bu sahte düzenin önüne geçmek için de bilinçli bir tüketici olmak ve tüketici haklarımızı kullanmamız gerekmektedir. Bu hakları kullanabilmek için önce ne gibi haklara sahip olduğumuzu bilmeliyiz. Bilinçsizce kullanılan teknoloji ve doğal kaynaklar geleceğimizi tehdit eden önemli nedenlerdir. Geleceğimize sahip çıkabilmek adına herkesin bilinçli bir tüketici olması zorunludur.

 

Tüketici haklarının kullanılması kadar korunması da bir o kadar önemlidir. Tüketici hakları mahkemeleri de bu nedenle bağımsız, tarafsız ve adil hizmet vermelidirler.Aldığımız ürünün ayıplı olmasından dolayı geri iadesi ve bunun gibi pek çok husus Tüketici Kanunu’na bağlı olarak çözülmelidir. Bilinçli bir tüketici olduğumuzda dolandırılma riskimiz bir o kadar düşüktür. Sertifikasız, denetimsiz, çevreye ve insan sağlığına zarar veren ürünleri tercih etmeyerek bu sahtekarlığın önüne geçmiş oluruz. Problemlerle baş etmek ve başkalarınında aynı problemi yaşamaması için bilinçli bir tüketici olmak gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir