Bilinçli bir tüketici, meyve ve sebze satın alırken nelere dikkat etmelidir?

Bilinçli bir tüketici, meyve ve sebze satın alırken nelere dikkat etmelidir? Açıklayınız.

 

Öncelikle bilinçli tüketici olmak gerekir. Çünkü bilinçli bir tüketici aldığı ürünleri kontrol ederek alır. Meyve ve sebzeleri seçerken de özellikle dikkat edilmesi gereken taze olup olmadığına bakılması gerekir. Taze meyve sebzeleri tüketmek çok önemli olduğu için alırken dikkat edilmesi gerekir. Bir meyve ve sebze alışverişi et alışverişinden daha kolaydır. Çünkü ete dışardan bakıldığında ya da el ile kontrol edildiğinde onun doğru ürün olduğunu anlamayabiliriz. Fakat meyvelerin kontrolü sağlandığında ve dışarıdan bakıldığında taze olup olmadığı anlaşılabilir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Meyve ya da sebzeyi severken ürünün üzerinde bir leke olup olmadığına bakılmalı ve lekeli ürünler alınmamalıdır. Lekeli ürünler ya kuruludur ya da yiyemeyeceğimiz için o kısımları atılmak sorundadır. Atacağımız bir ürüne de para vermek hiç mantıklı değildir. Meyve ya sebzelerin üzeri şahlanmışsa yani meyvenin özsuyu dışarı salınmışsa bu meyve ve sebzeleri de alıp tüketmemek de fayda vardır. Zaten çürümeye yön turmuş olacağından muhtemelen tüketmek de mümkün olmayacaktır. Yine çürük bir meyveye para vermek de mantıklı değildir.

Bazen parlak görünmedi için meyveleri ve sebzeleri bir kimyasal kullanarak parlatmaktadırlar. Bu meyveleri tüketirken de o kimyasallar vücudumuza girmektedir. Mesela elmaların  bir kimyasalla parlatıldığında haberlerde okumuştum. Çok parlak olan elmaları almak da doğru değildir. Bazen de sebze ve yeşillikler parlak kaldın diye pis sularla sulamaktadırlar. Bu yüzden ıslanmış yeşillikleri de almamak gerekir.

Meyve ve sebzeleri kesinlikle seçerek almak gerektiği için pazardan alışveriş yapmayı çok tercih etmiyoruz. Dikkat ettiğimiz şeylerden birisi de seçerek meyve ve sebze alacağınız marketleri tercih etmektir. Çünkü pazarda uygun diye düşünülen meyveler çürükleriyle beraber satıldığında aslında onun fiyatı hiç de uygun olmamaktadır. Orada yemeyeceğimiz meyve ve sebzelere para vermemiz siz konusu olmaktadır. Bu yüzden seçebileceğimiz marketlere girmek ve oradan beğendiğiniz meyve ve sebzeleri almak daha mantıklı gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir