Bilim, toplumu geliştirebilir mi?

Bilim, toplumu geliştirebilir mi?

Bilim, her geçen yüzyılda biraz daha gelişerek yepyeni buluşların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bilimsel yöntem basamakları kullanılarak elde edilen doğru bilgiler, gözlem ve deneylerle sistemli bir şekilde araştırtılmış ve ulaşılan sonuçlar insanlara sunulmuştur. Bugüne kadar ortaya çıkarılan tüm bilimsel bilgiler doğrulanmış bilgilerdir. Bu yüzden kişiden kişiye veya toplumdan topluma herhangi bir değişiklik göstermez. Bu nedenle herkes tarafından aynı şekilde anlaşılması gerekmektedir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Özellikle 16. Ve 17. Yüzyılda yaşanan bilimsel yöntem çalışmalar, hayatın her alanına dokunmuş ve pek çok alana güçlü bir şekilde tesir etmiştir. Bu dönemde eğitim kurumsallaştırılırmış ve dinin insanlar üzerindeki etkileri azaltılmaya çalışılmıştır. Ayrıca ekonomik anlamda sermaye karını arttırma çabasıyla ortaya kapitalizmin çıkması da yine bu dönem içinde gerçekleşmiştir.

 

20. yüzyıla gelindiğinde ise, yapılan tüm bilimse çalımalar, teknolojik gelişmelerin hızlanması toplumun üzerindeki etkiyi artırarak her geçen gün yeni buluşlar ortaya çıkarılmıştır. Yaşan tüm bu gelişmeler ışığında her çağda bilimin insanlar üzerindeki etkileri oldukça fazla olmuştur. 21. Yüzyıl ise bilimsel bilginin en fazla etsi altına aldığı ve bilim çağı olarak kabul edilen bir çağ olmuştur. Artık insanlar çağın gerektirdiği tüm gelişmelere ayak uydurmak zorundadır. İşte bu nedenle bilimin toplumu geliştirdiğini söylemek doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.