Bilim İnsanı Denince Aklına Ne Geliyor?

Bilim İnsanı Denince Aklına Ne Geliyor?

Bilim insanı deyince, bilim adına kendi alanında özgün çalışmalar yapıp, bu çalışmalarını akla gerçekliğe dayandıran kişiler gelmektedir. Evren, halen sırlarla kaplıdır. Pek çok bilinmeyenleri vardır. Geçmişten bugüne, evrendeki varoluştan bugüne, insanı ilgilendiren her konuda araştırma yaparak, deneylerle, gözlemlere, fikirleriyle katkıda bulanan insanlar vardır. Bilim insanı diyebileceğimiz bu insanlar, bilime katkıda bulunarak alanında en azından bir keşifte bulunmuş, sadece kendisine değil, tüm insanlığın hizmetine bir şeyler sunmuş insanlardır.

Kendi dönemlerinde çoğu zaman deli olarak nitelendirilmiş bu dahi insanlar, buldukları icatları ile medeniyeti getirmişlerdir. Adını bilemediğimiz belki tarih sayfalarında geçmeyen bu insanlar sayesinde iğneden ipliğe, elektrikten tekerleğe, televizyondan telefona, bilgisayara ve kullandığımız birçok ulaşım araçlarına ulaştığımız bir gerçektir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Bilim insanı; yerçekimi kanunu bulan, gökyüzündeki gezegenlerin varlığını ispat eden dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlayan kısaca aklımıza insan ve evrenle ilgili gelebilecek her türlü gizemli olayın ortaya çıkarılmasında ve insanların daha rahat ve sağlıklı yaşaması için teknolojiyi getiren kişilerdir diyebiliriz.

Bilim, ilimle, ilim araştırıp, düşünerek, düşündüğünü deneylerle ispatlayarak, bazen bir kaç kez yanılıp tekrar yeni metotlarla uygulayarak olur. İşte bilim adamı da, kendi alanında bilimi kendine ışık tutarak, akla, gerçekliğe uygun bir şekilde düşüncelerini sunan, bu düşünceleri deneyleriyle ispat eden, sonuçta insanlığa hizmet eden, zeki, çalışkan ve asla yılmadan yoluna istikrarla devam eden kişilerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.