Bilgisayarımızı hangi amaçlarla ve ne kadar süreyle kullanmamız daha doğru olur?

Sizce bilgisayarımızı hangi amaçlarla ve ne kadar süreyle kullanmamız daha doğru olur? Neden?

Bilgisayar bilgi edinmek, araştırma yapmak ve haberleşme amacıyla üretilmiştir. Zamanla eğlence amaçlı kullanıma da başlanmıştır. Bilgisayarda özellikle eğlence amacıyla çok fazla vakit geçirilmeye başlanmıştır.  Bu yüzden baş göz kulak ağrısı, baş dönmesi, kan basıncında yükselme, sinirlilik ve yorgunluk gibi sağlık sorunları ortaya çıkmaya başlamıştır. Omuz ve boyun tutulmaları, bel ağrısına da neden olabilir. Aynı zamanda radyasyon yayan bir araç olduğu için sağlığımızı da etkiler. Bağımlılık yapar. Sosyal ilişkilerimizi zayıflatır. Tüm bunları yaşamamak için bilgisayarı günde iki (2) saatten fazla kullanmamalıyız.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bir araştırma yapmak, elektronik başvuru işlemleri yapmak, haberleşme amaçları için bilgisayarımızı kullanabiliriz. Eğlence amaçlı video izlemek, müzik dinlemek, oyun oynamak gibi amaçlar içinde kullanabiliriz ancak süresini uzatmamak sağlığımız açısından yararlı olacaktır.

 

Bilgisayar, ödev ya da proje hazırlarken büyük ölçüde yardımcı olan ve yeni bilgileri edinebildiğimiz önemli bir kaynak. Kullanım süresini uzatmadığımız sürece yararları zararlarından fazladır. Bilgisayarımızı kullanırken, kullanım amacımıza göre süre belirleyebiliriz. Böylece hem işlerimizi bitirebilir hem de sağlığımızı korumuş oluruz. Çünkü bilgisayarda gereğinden fazla vakit geçirmek kullanım amacının dışına çıkar ve kullanım amacının farklılaşması hayatımızı olumsuz etkilemektedir.

 

Sürekli oturmaya bağlı iskelet sistemimiz zarar göreceği gibi olması gereken günlük rutinimiz de düzensiz olur. Bilgisayar bağımlılığı derecesine gelen bir insan düzenli beslenmez, uyku düzeni yoktur. Bu yüzden sağlığı bozulur. Obezite gibi hastalıklarla karşı karşıya kalır. Bu olumsuzlukları yaşamamak için kullanım amacının dışına ve süresine çıkmamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir