Bilgisayar şiir yazarsa sanat olarak kabul edilebilir mi?

Şu ana kadar yazılmış tüm şiirler bilgisayara kaydedilir ve bilgisayar da bu verileri kullanarak şiir yazarsa bu şiir, sanat olarak kabul edilebilir mi? Tartışınız.

Sanatçı oluşturduğu eserde kendi his dünyasının kapılarını aralar ve o an için ne düşünüyorsa ve ne hissediyorsa eserinde onu yansıtır. Bu nedenle bir sanatçının ürettiği eserler zaman zaman farklılık gösterir. Bunun nedeni tamamen sanatçının duygularıyla alakalı bir durumdur. Sanatçının dünya görüşü, inancı ve eseri yaparken bulunduğu psikolojik durum eserini şekillendirmesinde yol göstericidir. Yani sanat kısaca duyguların ürünüdür diyebiliriz.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Burada şiiri ele alırsak, tüm yazılan şiirler şairin iç dünyasının yansımalarıdır ve şairin hayata bakış açısını simgeler.  Bu duygular içinde yazılan bütün şiirlerin bilgisayara yüklenip daha sonra bilgisayarın yeni bir şiir yazması bir sanat ürünü olarak değerlendirmek yanlış olur. Evet, bilgisayara özgün bir metin yazmış olabilir, ancak bu metin duygulardan etkilenmediği ve sadece giriş yapılan bilgilerin harmanlanmasıyla yazıldığı için sanat olarak kabul etmem mümkün değildir.

Sanat sürekli gelişen ve kendini yenileyen bir alandır. Dolayısıyla sanatçılar çoğu zaman kendilerinin bile fark edemediği dünyaların kapılarından girerler ve bizim harikulade diye nitelendirdiğimiz eserleri ortaya koyarlar. Her sanatın bir ruhu vardır ve esere bakan bu ruhta az veya çok etkilenir. Bunun nedeni eser sahibinin hissettiği tüm duyguları yapıtına aktarmasından kaynaklanır. Tüm bunları göz önüne aldığımızda, bir insan icadı olan ve duyguları olmayan bir makinen yeni bir metin üretmesi benze asla sanat eseri olarak kabul edilemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.