Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunabilir mi?

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunabilir mi?

İnsanlar duygu düşünce ve fikirlerini dile getirerek iletişim içinde olurlar. Düşüncelerimiz ve fikirlerimiz bizi olduğumuz kişi yapar. Fikir beyan etmek için bilgi sahibi olmaya ihtiyaç vardır ancak bu bir ön koşul değildir. Bir konu ya da birey hakkında fikir sahibi olmak için bazı bilgi ve deneyimlere sahip olmak gerekmektedir. Fikir kendiliğinden oluşan bir olgu değildir. Zamanla, bilgiyle ve tecrübeyle oluşur. Bilgi veya deneyim sahibi olmadan fikir beyan etmek altı boş bir konuşma olabilir veya geçerliliğini çabuk yitirebilir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Toplumumuzda maalesef bilgi sahibi olmadan fikir beyan etme ve hatta körü körüne bu fikri savunma hastalığı vardır. Bazı fikirler bizce yanlış bile olsa araştırıp bilgi sahibi olmalı, daha sonra karar verilmelidir. Bilgi sahibi olarak fikir beyan etmek en doğrusudur. Bilgi sahibi kimseler fikirlerine önem verilen ve gerekli durumlarda bilgi ve fikrine ihtiyaç duyulan kişilerdir. Bu durum bireye olan saygıyı da artıran bir erdemdir.

 

İnsan tüm bilgilere sahip olamayacağını bilmeli en önemlisi de bilmediğini kabul etmelidir. Hatta bu konuda birçok ünlü düşünür çeşitli sözlerle bilmenin önemini vurgulamıştır. Bilgi sahibi olmaksızın fikir sahibi olmak maalesef sabit ve yanlış fikirlere daha çok neden olur. Bu durum gelişmekte olan bir toplumda yapılacak en büyük yanlışlardandır. Bilgiyi aramak öğretmek ve öğrenmek daha çok fikri ve düşünceyi beraberinde getirerek insanları ve toplumu daha ileri bir seviyeye taşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.