Bilge’nin düşüncelerine katılıyor musunuz?

Bilge, bu sözlerle insanlara eşit davranılması ve adil olunmasını istiyor. Bilge’nin düşüncelerine katılıyor musunuz? Neden? (Bilgenin sözleri: İnsanlar farklı özelliklere sahiptir. Bizi birbirimizden ayıran fiziksel (boyumuz, kilomuz vb.) ve kişisel (duygu, düşünce vb.) özelliklerimiz vardır. Kimimizin ten rengi, kültürü, dili ve dini farklıdır. Bu özellikler birimizi diğerinden önemli yapmaz. Farklılıklara saygı göstermeliyiz.)

Her insan birbirinden farklı özelliklere sahiptir. İnsanların; boy, kilo, saç ve göz rengi gibi fiziksel özellikleri farklı olabilir. Fiziksel özellikler gibi, kişinin doğduğu yer, yetiştiği çevre, hayat tarzı ve düşünceleri gibi birçok özellik farklıdır. Bu farklılıklar insanları oluşturan en önemli özelliklerdir. İnsanların birbirinden farklı olması dengenin kurulmasını sağlar ve insanların bir arada yaşaması için gereklidir. Her türden olabilecek bu tür farklılıklara saygı duyulması gereklidir. İnsanların özelliklerine bakmadan hareket edilmelidir. Tüm insanlar kendilerine nasıl davranılmasını istiyorsa, başkalarına da o şekilde davranmalıdır.

Geçmişten günümüze özellikle dil ve din farklılıkları insanlar arasında sorun olmaktadır. Bu sebeplerden dolayı çeşitli savaşlar çıkmakta ve ölümler meydana gelmektedir. Oysa her insanın yaşadığı coğrafya, teninin rengi, dili ve yaşadığı kültür farklı olabilir. Bu farklılıklar, o insanların değer verilmesi gereken kişiler olduğu gerçeğinin önüne geçmemelidir. İnsanlar, bütün bu farklılıkları kendi istekleri ile seçmemektedir. Her insan bütün fizyolojik, karakteristik ve kültürel özelliklerinin dışında kendi başına bir bireydir. İnsanları sevmek ve onlara değer vermek hem kendimizi hem de diğer insanları mutlu edecektir. Bu nedenden dolayı insanların farklı özelliklerini dikkate almadan herkese eşit olarak davranılmalıdır. Her insanın adalet kavramına önem vererek hareket etmesi gerekmektedir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir