Bildiğiniz masal ve çizgi film kahramanlarını yazınız.

Bildiğiniz masal ve çizgi film kahramanlarını yazınız. Hangilerinin kendi kültürümüze hangilerinin ise farklı kültürlere ait olduğunu belirleyiniz. Buna göre popüler kültürün etkisini değerlendiriniz.

İnsanların yaşamlarında masallar doğdukları günden itibaren büyük bir önem taşır. Zira masallar masumdur ve kendi içinde sonu nasıl biterse bitsin, insanlara mutluluk verirler. Umut yaratırlar.  Dünyanın çok farklı yerlerinden, çok farklı kültürlerinden de masallar vardır. Bizim ülkemizin en bilinen masalları elbette ki Dede Korkut Masallarıdır. Ama bunun yanında Keloğlan masalını da es geçmemek gerekir.

Dünya ölçeğinde bakıldığında ilk akla gelen masalın her kız çocuğunun içinde biraz da her dem kendini bulduğu Külkedisi masalıdır. Ama bunun yanında Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Kibritçi Kız, Fareli Köyün Kavalcısı, Binbir Gece Masalları da es geçilmemesi gereken dünya masal klasikleridir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Neredeyse tüm masalların içinde iyiler ve kötüler vardır, İyiler ile kötüler savaşır ve sonunda mutlaka iyiler kazanır. Aslında iyilerin kazanması günümüzde sadece masallarda kalsa da bu bir düş ve öneridir.

Bu savın tam karşısında olan bir başka sava göre ise masalların gerçek yaşamdan hiçbir farkı yoktur. Gerçek yaşamda da iyiler ve kötüler vardır. O yüzden masalların bugün bile Külkedisi masalının günümüze uyarlanması ile popüler kültür içinde ne kadar önemli olduğunu, ne kadar gerçek olduğunu gösterir. Keloğlan karakteri gibi karakterler aslında içimizde olan karakterlerdir. İsimlerinin bu minvalde bakıldığında çok da bir önemi yoktur. O yüzden masallar da en az yaşam kadar gerçekliği olan olgudur.Kimi insanlar için yaşam da sonunu bildiğimiz bir masaldır. Bir varmış bir yokmuş misali.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.