Besmelenin önemini yorumlayınız.

Besmelenin önemi hakkında yorum yapabilmek için öncelikle ne olduğunu, ne anlama geldiğini, mahiyetinde neler sakladığını bilmek gerekir.

Besmele; Bismillahirrahmanirrahim ifadesidir. Bu ifadenin anlamı; Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla demektir. Bir işe başlarken kullanıldığında besmele; Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla başlarım anlamında kullanılır. Halk arasında besmelenin uzun ifadesi yerine genellikle Bismillah ifadesi kullanılır. Kısa olması, anlam olarak aynı manayı içermesi ve söylenmesinin kolay olması nedeniyle Bismillah daha çok kullanılır. Kısaca Bismillahirrahmanirrahim ifadesini inceleyerek yorumda bulunalım.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bi: İle anlamında Arapça’da bir bağlaçtır.

İsmi: Adı

Allah: Allah

Rahman: Allah u Teala’nın isimlerindendir. Her canlıya, her varlığa, Müslüman kafir ayırt etmeden merhamet eden anlamına gelir.

Rahim: Allah u Teala’nın isimlerindendir. Ahirette sadece Müslümanlara rahmet edecek olan, koruyan, merhamet ede ve acıyan anlamına gelir.

 

Allah ile kişi arasındaki başı ve ilişkiyi kuvvetlendiren bir bağdır Besmele. Besmele çeken kişi, Allah’ı yüce isimlerini kullanarak anmaktadır. Kur’an’daki ayette Allah u Teala, siz beni anın ki ben de sizi anayım buyurmaktadır. Allah’ın kullarını anması zor ve sıkıntılı anlarında onlara yardım etmesi, sıkıntısını gidermesidir. Kişi ne kadar çok Besmele çekerek Allah’ı anar ve bağını kuvvetlendirirse Allah’ın ona olan yakınlığı ve yardımı çok olur.

Peygamber Efendimiz (sav); Besmelesiz başlayan işin noksan kaldığını ve bereketsiz olduğunu bildirmiştir. Birçok hadisinde de Besmelenin önemini vurgulamıştır. Hayatımızın ve işlerimizin bereketli olması için elimizden geldiğince, dilimiz döndüğünce Besmele çekmeye özen göstermeliyiz.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın