Beslenmeniz için gerekli olan yiyecekleri nerelerden alıyorsunuz?

Beslenmeniz için gerekli olan yiyecekleri nerelerden alıyorsunuz? Anne ve babanıza sorarak öğreniniz.

 

Gıda alışverişi,  yani beslememiz için gerekli olan gıdaları almak için alışverişe çıkmak oldukça keyifli bir iştir. En azından benim yapmaktan çok keyif aldığım bir iştir. Her türlü aradığımız gıdanın bulunduğu büyük marketlerde alışveriş yapmayı da çok severim. Yani en çok gıda alışverişi için gittiğimiz market, toptan gıdaların satıldığı marketlerdir. Çünkü bu marketlerde her istediğimizi bulabiliyoruz. Fakat böyle yerlere giderken tedbirli gitmek gerekir. Yoksa gereğinden fazla alışveriş yaparak bütçemize zarar verebiliriz. Mesela bir alışveriş listesi hazırlanmak ve bu alışveriş listesinin dışına çıkmamak alınabilecek bir tedbir olabilir. Liste yapmak hem bütçeye yardımcı olacaktır hem de doğru ürünleri ve istediğimiz ürünleri bulmamıza yardımcı olacaktır. Benim annem de alışverişe çıkmadan önce mutlaka liste yaptığını söylemiştir. Çünkü annem liste yapamadığı zaman gerekenleri alamadığını ancak kampanyalı gördüğü ürünleri aldığı için doğru bir alışveriş yapamadığını söylemektedir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bazen de böyle toptan marketlere gitmiyoruz. Gitsek de meyvelerimizi buradan almıyoruz. Çünkü buradaki meyveleri annem genelde beğenmiyor. Yani Enginar, kereviz, elma, armut, kızılcık, çilek, erik, frambuaz, nar, portakal gibi meyveleri ve biber, domates, salatalık, patates, yeşillik gibi sebze türlerini de manavdan almayı tercih ediyoruz çünkü bu ürünler bize yakın plan manavda zaten taze taze satılıyor. Bunun için toplu alışveriş yaptığımız yerlerden meyve almamıza gerek kalmıyor. Çünkü meyve ve sebzeler 3 ya 4 günde biten gıdalar. Çabuk tüketildiği için manavdan almayı tercih ediyoruz.

Etlerimizi ise zaman zaman kasaptan alıyoruz. Çünkü et için en önemli faktör güvenilir olmasıdır. Bizim de çok güvendiğimiz bir kasap var. Bu yüzden etlerimizi kasaptan almayı tercih ediyoruz. Mesela bir kırmızı eti biz dana eti diye akıyoruz ve ona dana eti karşılığında bir fiyat veriyoruz. Fakat bazen marketlerde satılanlar dana eti olmayabiliyor bu yüzden en doğrusu de eti kasaptan almak diye düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir