Beşeri faaliyetlerin doğal ortamı ne ölçüde etkilediğine dair günlük yaşamınızdan örnekler bulunuz.

Beşeri faaliyetlerin doğal ortamı ne ölçüde etkilediğine dair günlük yaşamınızdan örnekler bulunuz. Bulduğunuz örnekler doğayla ne ölçüde uyumludur? Tartışınız.

Coğrafi ortam içerisinde inşa ettiğimiz yerleşme alanlarının doğal ortama uyumlu olmaması pek çok soruna yol açıyor. Bulunduğumuz bölgede inşa edilen yerleşmeler ormanların tahrip edilmesiyle elde edilen araziler üzerine yapılmış. Ormanların tahrip edilmesi ise orman canlılarının ya ölmesine ya da başka alanlara göç etmesine neden olmuş. Ormanların tahrip edildiği alanlarda ki yerleşmeler de bu yüzden aşırı yağışların etkisiyle sürekli sel ve su baskınlarına neden oluyor. Dolayısıyla doğal ortama uygun olmayan yerleşme faaliyetleri hem doğal ortama hem de insanlara zarar veriyor.

Bununla birlikte günlük hayatımızda doğal ortama pek çok atık bırakıyoruz. Çevreye bıraktığımız bu atıklar zamanla doğal çevrenin kirlenmesine neden oluyor. Doğal ortama bırakılan atıklar sadece kirlilik değil diğer doğal ortam unsurlarına da zarar veren pek çok olaya neden oluyor.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Örneğin; kıyılarda yaşayan martıların ve kent içinde insanlarla birlikte yaşayan kuşların gelişigüzel atılan çöplerden dolayı sık sık öldüklerini görüyorum. Çiğnedikten sonra gelişigüzel atılan sakızları yiyecek sanıp yemeye çalışan kuşların, sakızların gagalarına yapışarak kuşların ölümüne yol açıyor. Oysa atıkların doğaya uyumlu olacak ve kirletmeyecek şekilde depolanması gerekir.

Çevremizde pek çok sanayi tesisi var. Bu tesislerden doğaya bırakılan atıklar hem hava hem su hem de toprak kirliliğine yol açıyor. Bazı kış günlerinde hava kirliliği solunum rahatsızlığı olan insanları etkiliyor. Denizler ise çöp yığınlarıyla dolu. Bazı kentsel atıkların akarsu ve denizlere bırakılması da oldukça rahatsız edici görüntü ve kokulara neden oluyor. Sanayi tesislerinde doğaya uyumlu ve kirletmeyen atık ve filtre sistemlerinin olmayışı bu kirliliklere neden oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.