Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklı olanını severim.

Atatürk’ün “Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklı olanını severim.” Sözü hakkındaki düşüncelerinizi anlatınız. 

Mustafa Kemal Atatürk; çocuklara, gençlere ve sporculara verdiği önemi her fırsatta göstermiştir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı bunlara örnek olarak gösterilebilir. Çocukları, çocuk olarak görmemiş. Onların eğitimine ve gelişimine çok fazla önem vermiştir. Kadın ve erkek bireyler arasında olan eşitliğe verdiği önemi, kadınlara seçme ve seçilme konusunda yaptığı revizyonla birlikte de ispatlamıştır. Mustafa Kemal Atatürk, etik tabanlı olarak geleceğe önem veren ve bunu inşa etmek için insan haklarına ve hukukuna uygun hareket eden bir liderdir. Başlıkta yer alan sözde de yer aldığı gibi sporcuların zeki, çevik ve ahlaklı olmaları bu yüzden önemlidir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Sporun ruhunun en temel yapı taşı olan rekabet bir kenara bırakılırsa, bireylerin kendilerini geliştirmelerini ve belirli bir alanla kısıtlı kalmadan öğrenimlerini de ilerletmelerini beklemiştir. Çeviklik kavramında ise, her daim üzerine çalışmalarını ve dinamik bir yapıda hedeflerine ilerlemelerini umut etmiştir. Çünkü istikrar ve düzen sayesinde ancak başarının geleceğini biliyordur. Ahlaklılık ilkesi ise, spor müsabakaları ve sosyal hayat penceresinde sporcuların örnek bir yaşama sahip olması gerekmektedir. Bunu da ancak ahlaklı davranışlar göstererek sağlayabilirler. Bu yüzden Atatürk’ün bu sözü ülke çapında en önemli açıklamalarından biri olarak gösterilip, gençliğe ve sporculara vizyon olarak sunulur. Bu sayede yeni nesil de Atatürk ilke ve düşünce yapısıyla hareket edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir