Ben kimim konusunda neden farklı cevaplar vardır?

Ben kimim konusunda neden farklı cevaplar vardır?

Kime sorulursa sorulsun hemen cevap verilemeyen soruların başında “Ben kimim? Sorusu gelmektedir. Soruya hemen cevap verilememesinin en önemli nedenlerinin başında ise insanın kendini tam olarak tanıyamaması gelir. Ya da soruyu yanlış anlamakta ben kimim sorusuna farklı cevaplar verilmesine neden olur. Örneğin, size kim olduğunuz sorulduğunda, “ben öğrenciyim diyebilirsiniz. Ancak bu “ben kimim” sorusunun doğru cevabını karşılamaz. Neden mi? Çünkü soruda şimdiki durumunuz sorulmuyor. Öğrencilik geçicidir ve belli bir süre sonra sona erecektir. Bu nedenle soruyu iyi düşünmeli ve hem fiziksel hem de ruhsal boyutlarda değerlendirmelisiniz.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Genel olarak hepimiz insanız ve hepimizin bulunduğu şartlardan ötürü yüklendiği belli misyonlar var. Burada yapmamız gereken, asıl benliğimizin farkına varmak, hedeflerimiz, hayallerimiz, karakterimiz, iç dünyamızda hissettiklerimiz ve gelecek yıllarda yapmak istediklerimiz asıl benliğimizi temsil eder ve tüm bunları harmanladığımızda “ben kimim?” sorusuna gerçek bir yanıt verebiliriz.

Konuya birde şu açıdan bakacak olursak kısaca şunlar söylenebilir:

Öncelikle soruyu doğru anlamak önemlidir. Yukarıda verdiğimiz örnekten yola çıkacak olursak; soru bize şuan ne olduğumuzu değil aslında ne olduğumuzu sorıyor. Yani şimdi öğrenci olsak da gelecekte bir meslek sahibi olacağız. Bu meslekte geçicidir. Daha sonra emekli olur ve farklı şeylere yöneliriz. Dolayısıyla nasıl hissettiğimiz ve nasıl bir kişi olduğumuzu idrak edebilirsek “ben kimim” sorusuna en doğru cevabı vermiş oluruz. Bu cevap herkesin karakteristik özellikleri ve inançları farklı olduğu için farklı cevaplanmaktadır. Bu nedenle herkesten aynı cevabı beklemek yanlış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir