Belirlediğiniz toplumsal soruna dikkat çekmek ve çözüm üretmek için STK kurmayı düşünüyorsunuz.

Belirlediğiniz toplumsal soruna dikkat çekmek ve çözüm üretmek için STK kurmayı düşünüyorsunuz. Buna göre aşağıdaki boşlukları doldurunuz. 

1. Belirlediğiniz sorun: Çevre sorunları, etrafta yaşanan büyük çöp yığınları bu çöp yığınlarının kişilerin hastalık yapmalarına sebep olmaları çocukların daha çabuk hastalanmaları ve uzun süreli olarak hastalıkların geçirilmemesine sebep olur. Etrafta bulunan çöpler büyük bir çevre kirliliğine sebep olmakla beraber gözlerimizin kötü manzaraları görmesine sebep olur ve zamanla etrafa kötü kokular yayılır. Sağlığımız tehdit altındayken bunun yanı sıra yaşadığımız ortamda durulamayan yaşanamayan çok kötü kokan bir yer haline gelecektir.

2. Kurmayı düşündüğünüz STK’nin adı: Çevrenin korunması ve çevre bilincinin daha da geliştirilmesi adına kurmak istediğim sivil toplum kurumunun adı çevre ve insan sağlığı destek birimi. Kısa Adı ile ÇİSAD

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

3. Belirlediğiniz sorunun çözümünde izleyeceğiniz yollar: Çevremizin temiz tutulması insan sağlığını da dolaylı yoldan etkileyecektir. Çevredeki çöplerin sokaklara bırakılmaması ve belirli konteyner alanlarında biriktirilmesi adına kampanyalar başlatılabilir. Bunu daha da yayabilmek için basın yayın organları ile anlaşarak yapacağımız faaliyetler üzerine konuşmalar düzenleyebilir ve çevre bilincine dair daha detaylı bir şekilde çözüm yolları sunacağımız bir konuşma yapılabilir.

 

Bireylerin bilinçlenmesi önemlidir. Bunun için belirli noktalarda haftanın belirli günlerinde yapılacak konferanslarda halka yönelik olarak konuşmalar yapılarak çevre bilinci daha iyi aşılanabilir.

Okulların bilinçlendirilmesi önemlidir. Okullardaki her bir öğrencinin konuda her gün eğitim alması ve derslerin bir kısmında çevrenin temiz olmasına yönelik olarak konuşmaların sunumların yapılıyor oluşu çocukların bu anlamda bilinçlenmesini sağlayacaktır. Çocuklar aracılığı ile ailelere ulaşılabilir ve ailelerinde bu anlamda bilinçlenmesi için çalışmalar yapılabilir. Sokak aralarına konulan konteyner sayıları arttırılabilir ve kişiler geri dönüşüm noktalarına veya konteyner alanlarına çöplerini bıraktıklarında belirli bir ödüllendirme yapılabilir.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.