Belimdeki sağlık sorunu nedeniyle yürümekte zorlanıyorum.

Belimdeki sağlık sorunu nedeniyle yürümekte zorlanıyorum. Sizce günlük hayatta hangi güçlüklerle karşılaşıyor olabilirim?

Kişinin vücudundaki bir rahatsızlıktan dolayı uzuvlarından birini kontrol etmekte zorluk çekmesi günlük hayatta ona ufak tefek de olsa zorluklar yaşatacaktır. Belinden yaşadığı bir problemden dolayı hareketleri kısıtlanan ve yürümekte zorluk çeken bir kişi; yürürken, otururken veya yatarken de büyük zorluklar yaşar. Yatmak istediğinde belindeki ağrıdan dolayı zorluk yaşarken yine yattığı yerden kalkmak istediğini de yine büyük bir acı yaşayacaktır. Hareketleri kısıtlanan ve tek bir yöne yatmak zorunda kalan bir bireyde düşünebiliriz. Yürümek istediğinde eskisi gibi eski hızı bulamayacak ve bir yerlere tutunarak ilerlemek zorunda kalacaktır. Burada yürüme noktasında yine problem olarak çoklu merdivenlerden inerken yaşanılan zorlukta katılabilir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Merdivenlerden inmeye çalıştığında belindeki problemden dolayı belirli bir miktar acı duyacak ve zorluk yaşayacaktır. Böyle bir kişi vücudunun genel yükünü hafifletebilmek için eline bir sopa veya değnek alarak bunun desteği ile yürümeyi sürdürebilir. Geçici bir süreç de böyle bir sorun yaşayan kişinin yine günlük aktivitelerin de büyük zorluk çekmesi kaçınılmazdır. Arabaya binerken, araba kullanmak istediğinde de yine büyük problem yaşar. Oturup kalkma ya da yürüme eylemlerinde zorluk yaşayan böyle bir birey günlük hayatta normalde gerçekleştirdiği ufak çaplı hareketlerde bile büyük zorluk çekecektir. Ev içinde veya işyerinde performansında düşmelerde yaşayacaktır. Bazı durumlarda ileri boyutlu bir sakatlanma veya problem söz konusu ise yanında bile olmadan kişi hareket edemez. Bu yüzden yürümek istediğinde her zaman için bir değneğe veya kişiye ihtiyaç duyacaktır.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın