Belediyelerin görevlerini yerine getirmesi bizler için neden önemlidir?

Belediyelerin görevlerini yerine getirmesi bizler için neden önemlidir?

Çünkü belediyeler;

  • Şehrin altyapısı ile ilgilenir. Bunun içerisine kanalizasyon, su dağıtımı, şebeke dağıtımı, doğalgaz dağıtımı ve şehir içi yollar gibi işleri yapar.
  • Çöp toplama, itfaiye hizmetleri, zabıta hizmetleri, sokak, cadde ve yolların temizliği yapar.
  • Şehir içerisinde imalarla alakalı izin ve belgeleri hazırlar.
  • Şehrin ekonomik giderleri belediyenin denetimindedir. Fiyat ve ücret tespit etme, pazar yeri kurma, hal açma, sanayi bölgeleri oluşturur.
  • Şehir içinde eğitimle alakalı görevleri vardır. Mesela okul öncesi eğitim verme, mesleki eğitim kursları ve kütüphane açmak gibi.
  • Dini görevler, sağlık hizmetleri, nikah işlemleri, yurt açma ve ekonomik konut yapar.
  • Şehir içindeki ulaştırma işlerini yapar.
  • Tarihi eserleri koruma, kültür merkezleri açma, tiyatro salonu, sinema salonu, müze ve spor alanları oluşturur.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Kısacası belediyeler vatandaşlarının sorunları çözmek ve hizmet etmek için çalışırlar. Belediye başkanları yerel seçimlerle halk tarafından özgür iradeyle seçilir ve belediyelerin görev ve yetkileri dahilinde halkına hizmet eder. Belediyeler yapması gereken görevleri yerine getirdiği takdirde daha iyi şartlarda yaşarız. Sağlık, ulaşım, çevre ve sosyal konuların daha iyi olması için çalışılır. Hizmetleri dahilinde belediyeler tüm konularda bize yardımcı olup yol göstermek durumundadır. Kamu kurumu olarak hizmet veren belediyelerin tüm yetkilileri görev ve yetkilerini hizmet için kullanmalıdır. Halkının durumunu göz önünde bulundurarak sosyal standardını daha da arttırmak için çalışmalıdır. Belediyelerin halkını belirli aktivitelerle bir araya getirip kaynaştırması önemlidir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Oy, Ortalama: 3,50 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir