Bazı ülkeler, kendi anadilleri olmadığı halde neden İngilizce konuşuyor?

Bazı ülkeler, kendi anadilleri olmadığı halde neden İngilizce konuşuyor?

Günümüz dünyasında pek çok ülke anadili olmadığı halde başka bir dil ile iletişimini sağlıyor. Hatta öyle ki, o dili tamamen ana diliymiş gibi telaffuz ediyor. Yeri geliyor, artık kendi ana dilini konuşmayı bile tamamen bırakıyor. Ülkelerin, anadilleri olmadığı halde telaffuz ettikleri dillerden en yaygın olanlarından biri de ‘İngilizcedir’. Bu durumun başlıca nedeni ise sömürgeciliktir.

Bilindiği üzere, sömürge altında olan ülkeler, az gelişmiş ve dışa bağımlı olanlardır. Afrika, Asya ve Orta Doğu ülkelerini de bunlara örnek gösterebiliriz. Bir dil, o ülkenin kültürünü ve yapısını yansıtmaktadır. İşte bu yüzden, sömürülmek istenen ülkenin öncelikle kendi kültürünün unutturulması gerekmektedir. Dolayısıyla, bunu başarmanın en önemli yollarından biri de, o ülkenin dilini yok etmektir. Ardından, kendi dilini o ülkenin anadiliymiş gibi benimsetmen gerekir. Tüm bunlar neticesinde, ülke artık size tamamen bağımlı hale gelir ve sömürge altına girer.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Gelişmiş ve güçlü olan ülkelerin, dili değiştirmeyi başardıktan sonra sıradaki amacı ise, kültürü değiştirmektir. Çünkü Dil ve Kültür, bir bütün olarak ele alınmaktadır.  Bu sayede, insanlar yavaş yavaş asimile olmaya başlayacak ve kendi benliklerinden tamamen sıyrılmış olacaklardır. Buna güçlü bir örnek olarak Fransızcayı da gösterebiliriz. Azımsanmayacak kadar çok sömürge devletine sahip olan Fransa da, bu politika ile ilerlemektedir. Bu yüzden pek çok ülke, anadili olmadığı halde Fransızca konuşur.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın