Bayrağımızın ve İstiklal Marşımızın bizler için değeri ve önemi nedir?

Bayrağımızın ve İstiklal Marşımızın bizler için değeri ve önemi nedir?

Bağımsızlığımızın en büyük sembolü bayrağımız ve İstiklal Marşımızıdır. Bağımsızlığımızı elde etmek için verdiğimiz mücadelelerin zaferle sonuçlanması için İstiklal Marşı manevi bir güç oluştursun diye Milli Mücadele zamanında yazılmıştır. İstiklal Marşımız hiç şüphesiz bayrağımıza hitaben milli, dini ve manevi değerlerin önemine işaret ederek yazılmıştır. Bayrağımız ve İstiklal Marşımız başta milli ve sonrada manevi değerlerimiz arasında yer alır. Bize bağımsızlığın önemini vurgular. Tarihi bir değer vererek geleceğe kendinden çok daha emin adımlarla yürümemizi sağlar, milli kimliğimizi oluşturarak inancımızın daha diri olmasını sağlar.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bayrak ve milli marş her milletin en önemli değeridir. Bizimde İstiklal Marşımız ve bayrağımız uğrunda hiç çekinmeden canımızı verdiğimiz değerlerimizdir. Bayrağımız ülke topraklarında yaşayan herkesin onuru ve gururudur. Bayrak ise simgelediği ülkenin en kıymetli varlığıdır. Bayrağımızı gördüğümüzde geçmiş yıllarda ülkemizin kurtarılması için yapılan savaşları ve kazanılan zaferleri hatırlarız. Vatanı uğruna yaşamını yitiren şehitlerimizi anarız. Bu sayede özgür olmanın kıymetini daha iyi anlarız. Bayrağımız onurlu ve gururlu milletimizi simgeler.

 

Üzerindeki kırmızı renkse, bu cennet vatan uğruna kanlarını toprağa dökmüş, düşmanla savaşmış ve şehit olmuş kişilerin kanını simgeler. Bayrağımızda bulunan hilal şeklindeki ay ise, bazı kişilere göre ilk Türk devletlerinde inanılan Gök Tanrıyı, bazılarına göre ise İslami simgeler. Yıldız ise özgürlük ve bağımsızlığı simgeler. Mehmet Akif Ersoy, İstiklal MarşımızıKurtuluş Savaşının kazanılmasından sonrakaleme almış, Türk milletinin kahramanlığını ve zafer için mücadelesini çok iyi bir dile anlatmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir