Başkalarının Düşüncelerini Sorgulamadan Kabul Etmenin Sonuçları Neler Olabilir?

Başkalarının Düşüncelerini Sorgulamadan Kabul Etmenin Sonuçları Neler Olabilir?

İnsanlar; düşünceleri, kararları, istekleri, fikirleri olan canlılardır. İnsanı düşünen bir canlı yapan bu özellikler çoğu zaman kişiden kişiye değişen özelliklerdir. Bazı insanlar için bütün bunları özgürce dile getirmek her zaman mümkün olmaz. Mümkün olmaz çünkü diğer insanlarla aynı fikirde olmamak yanlışmış gibi düşünülür. Farklılık yanlışlık değil özgünlüktür. Özgün fikirler de her zaman özgür zihinlerden çıkar. Zihnimiz özgürken düşüncelerimizi dışa vurmamak insanı özgür olmaktan tamamen uzaklaştırır. Farklı düşüncelere sahip olan kişiler bunu toplumsal alanda dile getirdiklerinde eğer mantıklı bir şekilde düşüncesini savunamazlarsa ya da mantıklı savunma yapmasına rağmen karşıdaki kişi mantıktan tamamen uzaklaşıyorsa bir süre sonra kendi düşüncesini topluma açmaktan kaçınır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Böylece ya toplumca ortak olarak desteklenen düşünceyi benimser ya da benimsemese bile öyleymiş gibi yaparak çekingenliğinden dolayı kendine olan saygısını yitirir. Bir süre sonra kendi düşünceleri olmayan insanlara dönüşerek başkalarının düşüncelerini sorgulamadan kabul ederler. Bu da yapmak istemedikleri şeyleri yapmalarına, söylemek istemedikleri şeyleri söylemelerine ve daha istemedikleri birçok şeye sebep olur.

 

Bunların olmasını istemeyen kişiler kendi düşüncelerine ve kendilerine olan güvenlerini kaybetmemelidir. Düşünen ve fikirleri olan bir canlının başkalarının düşüncelerini kabul etmesi o kadar da kolay olmamalıdır. Olduğu gibi bir düşünceyi benimsemek analiz ve gözlemden uzak bir eylemdir. Başka düşünceleri sorgularsak doğru olanı bulmuş oluruz. Aksi takdirde bilmeden yanlışı savunuruz; yanlışlar yanlışları getirir; kim bilir topluma ne zararlar veririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir