Basit Elektrik Devreleri Konu Anlatımı 4. Sınıf Fen Bilgisi

Günlük hayatta kullandığımız elektrikle çalışan araçlarda basit ya da karmaşık bir devre vardır. Bu elektrik devreleri kullanım amaçlarına göre farklı biçimlerde tasarlanabilir.

Kurduğumuz basit elektrik devresinde ampulün verimli bir şekilde çalışabilmesi için pil ile uyumlu olması gerekir. Pilin üzerinde yazan sayısal değer ile ampulün üzerinde yazan sayısal değer (1,5 V veya 9 V gibi) aynı veya birbirine yakın olmalıdır. Ampul, üzerinde yazan değerden daha güçlü bir pil ile çalıştırılırsa ampulün içindeki tel kopar ve ampul kullanılamaz hâle gelir. Düşük değerli pil ile çalıştırılan ampul az ışık verir. Her iki durumda da istenilen verim elde edilemez.

Anahtar, devredeki elektriği kontrol etmeyi sağlar. Anahtar açıkken devre tamamlanmadığı için çalışmaz. Anahtarı kapattığımızda ise devre tamamlanır ve çalışır.

Basit elektrik devresi elemanları

Basit elektrik devresinde ampulün ışık vermesi için ampulün duya, pillerin kutuplarının pil yatağına uygun ve tam olarak yerleştirilmesi ve bağlantı kabloları arasında bir kopukluk olmaması ve devredeki elektriği kontrol etmeyi sağlayan anahtarın kapalı olması gerekir.

Kabloları ampule bağlarken ampulün ışık vermesi için pilden çıkan kablolardan biri, ampulün kıvrımlı metal kısmına, diğer ucu da metal tepeye temas ettirilmelidir.

Şekillerde görüldüğü gibi pilden çıkan kablolar sadece ampulün kıvrımlı metal kısmına veya sadece metal tepeye bağlanırsa ampul ışık vermez.

ÖZET:

• Elektrik kaynağından başlayıp yine elektrik kaynağında bit en kesintisiz yola devre denir. Basit bir elektrik devresi; pil, ampul, anahtar, duy, kablo ve pil yatağından oluşur.

• Devrenin çalışabilmesi için elektrik enerjisinin kaynaktan çıkıp tekrar kaynağa dönmesi gerekir. Kablo kopuk ya da anahtar açıksa devre çalışmaz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oy Verilmemiş)
Loading...

“Basit Elektrik Devreleri Konu Anlatımı 4. Sınıf Fen Bilgisi” için 2 yanıt

  1. Ben burdan çalıştim ve sinavdan düşük aldim herkese burdan çalışmayı tavsiye etmiyorumm çalışmayın birdan kazık atıyorlatr çalısmayın ben farklı bir siteden çalıştım ve yüz aldim size burdan calismanizi tavsiye etmemnnn calismayinnn burdannnn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir