Başarılı olmak ile kararlı olmak arasında nasıl bir ilişki vardır?

Başarılı olmak ile kararlı olmak arasında nasıl bir ilişki vardır? Fikirlerinizi sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

İnsanların, hayatlarındaki olumsuzlukları yok etmek, sorunları çözmek ve problemlerin sonunun getirilmesi için bazı değerlere ve yeteneklere sahip olması gerekir. Yeteneklere sahip olabilmek için başarı göstermek gerekir. Başarılı olabilmek için de kararlı davranmak gerekir. Başarı ile kararlılık arasında önemli bir ilişki vardır. İnsanlar hedeflerine ulaşabilmesi ancak azim ve kararlılıkla hareket etmesine bağlıdır. Kararlılık gösteren insanlar sonunda başarıyı getirecektir.

Bir öğrenci için başarılı olmak; ders notlarını yükseltmek, yapılan sınavlarda yüksek dereceler elde etmek, hayatına bilgili ve kültürlü bir insan olarak devam etmektir. Bu başarıyı elde etmek kolay olmasa gerek.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Örneğin ders notlarını yükseltmek için öğretmenleri sınıfta iyi dinlemek ve eve gidince düzenli ders çalışmak gerekir. Öğretmenini dinlediği ve düzenli ders çalıştığı halde ilk sınavında hedeflediği başarıyı elde edemeyen öğrenciler olabilir. İşte bu noktada kararlılık kendini gösterir. İlk sınavında istediği başarıyı elde edemediği halde kararlı bir şekilde öğretmenini dinlemeye ve düzenli ders çalışmaya devam eden mutlaka kazanacaktır. İstediği sonucu elde edecektir.

İnsanlar arasında sözü dinlenen, kültürlü bir birey olma için kişinin aldığı kararları sonuna kadar uygulaması gerekir. Şayet yaşadığı bir iki olumsuzluk neticesinde bırakma olursa başarmak mümkün olmayacaktır. Her birey başarılı olmak ister. Fakat başarılı insanlara baktığımızda hepsinin kararlı bir karaktere sahip olduğunu görürüz. Kararsızlar başarıya ulaşamaz, yarı yolda takılır kalır. Zorluklarla karşılaşıldığında “başaracağım” demeli ve yola devam edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir