Bale ayakların şiiridir. 

Bale ayakların şiiridir. 

Bale vücut ağırlığının ayak parmak uçlarına verildiği, İtalya’ vın dünyaya kazandırdığı dans biçimidir. Buradan tüm dünyaya yayılan bale çeşitli kültür ve ulusların ruhlarıyla birleşerek sanatsal bütünlüğünü ortaya koymaktadır. Tüm bunlar çerçevesinde bale yapmak sanıldığının aksine kolay bir dans değildir. Küçük yaşlardan itibaren vücut elastikliğini kaybetmeden yapılması gerekmektedir.

Bu yüzden bale yapmak için çocukların küçük yaşlardan itibaren eğitilmesi gereklidir. Tabi bu muhteşem sanatı sergilemek her ne kadar muazzam olsa da bizim görmediğimiz eksileri mevcuttur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Bale yapan bir insanın bütün vücut ağırlığı ayak parmaklarına özellikle ayak başparmağına verilmektedir. Bu balerinin ayak parmaklarında yaralanmalara yol açar. Peki bu yaralanmalar, bu sanata değer mi? Evet değer. Dünyaya baktığımızda her işin mutlak suretle bir cefası vardır. Bu cefalar sonucu iş gerçekleşir ve ortaya kazanç ya da sanat çıkar. Balerin de sanatını dünyaya haykırdığı zaman ayak başparmaklarında yaralanmalar meydana gelir, ama bu onun için bir eksi değil, bir kazanımdır. Bu balerinin ayaklarıyla şiir yazmasıdır. Onun bale yaparken müziğin akışına uyum sağlaması, koreografi sergilemesi onun ayaklarının üretebildiği şiirdir. Ayakların öneminin balede ortaya çıkması, onun bütün bedeni taşıması ve üstüne dansı sergilemesi muhteşem örneğidir.

Eller şiir yazar, ayaklar bale ile şiir yazar. Bunu anlayabilen kitle, balenin aslında ne kadar sanatsal bir etkinlik olduğunu ilk bakışta anlar ve ona verilen desteği sürekli arttırırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.