Baharın Gelişiyle İnsanlarda Ne gibi Değişiklikler Gözlemlenir?

Baharın Gelişiyle İnsanlarda Ne gibi Değişiklikler Gözlemlenir?

Bahar aylarına girmemiz ile insanlar daha canlı, daha hiperaktif ve daha sosyal olabiliyor. Baharın gelişiyle doğanın canlanıp bitkilerimizin çiçek açması, adeta bir yeniden doğuşu gözler önüne seriyor. Hayvanların üremesi, ağaçların meyve vermesi daha çok bahar ayında gerçekleşir. Baharın insana etkisi de iki türlüdür, önce halsizleşir yorgun ve bitkin oluruz, dengesiz duygu durum değişikleri ve psikolojik bunalımlar geçirebiliriz.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Yapılan araştırmalara göre bahar aylarında insanlar daha depresif ya da farklı psikolojik atak durumunda olabiliyor. Trafikte daha hızlı ve öfkeli, daha hırçın bir ruh halinde olabiliyor. Fakat bu uzun sürmüyor çünkü nasıl doğa yenileniyor ve bir döngüden geçiyorsa insan vücudu da bahar ayında bir döngüden geçiyor, değişiyor. Yorgunluk ve sinir halini atlattıktan sonra cıvıl cıvıl, neşeli ve hava sıcaklıklarının artması nedeniyle daha hareketli, daha pozitif canlılar haline geliyoruz.

Dışarıya daha çok çıkıyor ve fiziksel aktivitelerimizi arttırıyoruz. Çocuklar evde duramıyor, ruhsal ve fiziksel enerjilerini parklarda, bahçelerde ve çeşitli oyun bahçelerinde atmak istiyor. Havalar daha sıcak olduğu için insanlar kısa kollularla, serin elbiselerle açık ayakkabılarla dışarıya çıkıyor. Kısacası baharın gelişiyle insanlar doğayla daha çok iç içe vakit geçirir. Daha enerjik, daha neşeli bir karaktere bürünür. Sosyalleşir, daha çok sevgi barındırır ve yapılan diğer araştırmalara göre de insanlar en çok bahar aylarında aşık olur. Bahar, insan ruhuna canlılık ve neşe getirir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oy Verilmemiş)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir