Bağımsız olmayan bir ülkede yaşayan insanların hak ve özgürlüklerini kullanmaları mümkün müdür?

Bağımsız olmayan bir ülkede yaşayan insanların hak ve özgürlüklerini kullanmaları mümkün müdür? Tartışınız.

İnsanların yönetimde söz sahibi olabilmeleri için bağımsız bir ülkede yaşamaları şarttır. Günümüzde bağımsızlığını kazanamamış devlet sayısı son derece azdır. Ancak 20-30 sene geriye gidecek olursa başka devletlere bağımlı olan pek çok devletin olduğunu görebiliriz. O dönemlerde özellikle Sovyet Rusya’ya bağlı pek çok devlet vardı. Bu devletlerin pek çoğu Sovyet Rusya’nın dağılması ile birlikte bağımsızlıklarını kazandılar. Bunun dışında Afrika’da da pek çok bağımlı devlet bulunmaktaydı. Bu devletler Avrupalı bazı devletler tarafından sömürülmektelerdi. Sömürü sisteminin tam olarak değiştiğini söylemek çok kolay olmasa da bu devletlerin artık organik olarak bağımlı devletler olmadığı söylenebilecektir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bağımlı devletlerde hak ve özgürlüklerin tam olarak kullanılabilmesi mümkün değildir. Bağımlı oldukları devletler, üzerinde hakimiyet kurdukları ülkelerin halklarına her zaman özgür olduklarını söyler ve buna inandırmaya çalışırlar. İnandırmayı başaramasalar bile bu görüşü onlara baskı ile kabul ettirirler ve aksini dile getirmeyi ve hatta düşünmeyi dahi yasaklarlar. Böyle bir ortamda hak ve özgürlüklerin tam olarak kullanılabilme ihtimalleri yoktur.

Başka bir devlet üzerinde hakimiyet kuran devletler, kendilerine bağlı olan bu devletlerin tüm iç işlerini yönetmek isterler. Bu ülkelerin halklarının kendi kendilerini yönetmelerini engellerler. Bu da hak ve özgürlüklerin gerektiği gibi kullanılabilme ihtimalini ortadan kaldırmaktadır. Bağımsız devletlerde her zaman hak ve özgürlüklerin gereği gibi kullanıldığını söylemek yanlış olacaktır ancak bağımlı devletlerde hak ve özgürlüklerin kullanılamayacağını söylemek mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir