Bağımsız bir ülkenin vatandaşı olmasaydınız hangi özgürlüklerden yararlanamazdınız?

Bağımsız bir ülkenin vatandaşı olmasaydınız hangi özgürlüklerden yararlanamazdınız?

Bağımsızlık özgürlük demektir. Özgürlükler insanlar için çok büyük önem taşır. İnsanların huzur içinde bir arada yaşamaları için öncelikle özgür olması gerekir. Özgürlükler bağımsız ülkelerde kanunlar ve hukuk tarafından korunurlar. Özgür ülkelerde hukukun üstünlüğü tartışılmaz. Adalet sistemi gelişmiş ülkeler her zaman özgürdür. Haklıyla haksızın ayrılması, iyi ve kötünün bilinmesi hukukta çok önemlidir. Hukukta adalet sistemi bunu sağlar.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bağımsız bir ülkede yaşamak bir onur ve şeref meselesidir. Eğer bir başka devletin sömürgesi olsaydık, köle zihniyeti hüküm süreceği için özgürlükten bahsedilemezdi. Ve bizlerde o ülkenin bize verdiği sınırlar çerçevesinde kalırdık. Haklarımız olmazdı. Özel hayatımız olmazdı, kendimizi ifade etme şansımız olmazdı, istediğimiz okullarda eğitim göremez, istediğimiz işlerde çalışamazdık. Seyahat etme ya da haberleşme gibi hak ve özgürlüklerimiz de olmazdı. Kısacası hayatın da pek bir anlamı olmazdı. O yüzden biz Atatürk’e çok şey borçluyuz.

 

Bugün rahat bir şekilde okuyor, yazıyor, güzel okullara gidebiliyorsak, güzel kıyafetler giyebiliyorsak ve istediklerimizi rahat rahat yapabiliyorsak bağımsızlığımızı bize armağan ettikleri için Atatürk’e ve bu vatan uğruna şehit olanlar yüzündendir. Bağımsız ülkenin vatandaşı olmanın değerini bilerek yaşamak zorundayız. Ve kaybetmemek için de elimizden gelenin en iyisini yaparak iyi Atatürkçü, vatanını ve milletini seven bireyler olmalıyız.

“Bağımsız bir ülkenin vatandaşı olmasaydınız hangi özgürlüklerden yararlanamazdınız?” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.