Bağ kopması endotermik mi ekzotermik mi?

Kimyasal tepkimelerde bağ kopması endotermik mi ekzotermik mi? Belirtiniz.

 

Kimyasal olaylar bir maddenin kimyasal yapısının değişmesine sebep olan değişimlerdir. Reaksiyonlar sırasında girenler bölümünde bağ kırılması ya da bağ oluşması sonucu ürünler oluşmaktadır. İki veya daha fazla atom bir araya gelerek molekül ve bileşik gibi maddeleri oluşturmaktadır. Bu sırada atomlar arasında güçlü veya zayıf bağlar oluşur. Aralarında meydana gelen etkileşimlerin türüne bağlı olarak bu bağların zayıf ya da güçlü olduğu anlaşılabilir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Kimyasal tepkimelerde girenler ve ürünler arasında bulunan potansiyel enerji farkından ısı alımı ya da ısı açığa çıkması meydana gelir. Isı alarak gerçekleşen tepkimelere enotermik, ısı açığa çıkaran kimyasal tepkimelere ise ekzotermik adı verilir. Yanma olayları genel olarak endotermik olarak meydana gelmektedir. Bileşik ya da moleküller arasında bulunan bağların koparılarak yeni madde oluşturulma olayları da endotermik olarak gerçekleşir.

 

Bağ kopması olaylarında verilmesi gereken ısı enerjisi koparılacak olan bağın kuvvetiyle doğru orantılı olarak değişmektedir. Güçlü etkileşimler grubunda yer alan iyonik, kovalent ve metalik bağ ile oluşan moleküller arasında bulunan bağı koparmak için 40 kJ ya da daha fazla bir enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tür tepkimelere güçlü etkileşimler adı verilmesinin en önemli sebebi de budur.

 

Bağ kopması olayları ortamdan ısı alarak gerçekleştiğinden bulunduğu ortamın sıcaklığının düşmesine sebep olmaktadır. Buzun erimesi ortamdan ısı alarak gerçekleşen tepkime olmasına ragmen bağ kopması gerçekleşmemektedir. Bu gibi hal değişimi olayları fiziksel değişim olarak nitelendirilir ve endotermik olarak adlandırılmaz.

 

Kimyasal tepkimelerde bağ oluşması olayı da bu olayın tam tersi olarak ekzotermik olarak gerçekleşir. Giren maddelerin potansiyel enerjisi daha fazla olduğundan bağ oluşumu sırasında bir enerji ortaya çıkar. Bu enerji ısı olarak bulunduğu ortama verilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oy Verilmemiş)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir