Ayşe Hanım, pazardan elma satın alırken nelere dikkat etmelidir?

Ayşe Hanım, pazardan elma satın alırken nelere dikkat etmelidir? Yazınız.

 

Meyve tüketirken sağlığımızın olumsuz yönde etkilenmemesi için ve meyvelerden gerekli vitamini alabilmemiz için kusurlu ürünler almamanız gerekir. Aldığımız meyvelerde de en çok dikkat etmemiz gerekenler; çürük olmaması, meyvenin öz suyunun dışarı çıkmamış olması, buruşmuş ya da renginin solmuş olmaması önemlidir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bu kadar dikkat edilmesi gereken faktörün yanında da bazı satıcılar dürüst davranmayarak meyvelerin rengini güzel göstermek için kimyasallar kullanmaktadırlar. Meyveleri güzel ve daha parlak göstermek için kimyasal kullanan da var meyve be sebzeleri ıslatan da var. Böyle yerleri gördüğümüzde bu tarz yerlerden alışveriş yapmamak gerekir. Buradan çıkan sonuç; bence o mal gerçekten güzel olmadığı için ve satıcı da ürününe güvenmediği için böyle illegal yollara başvurmaktadır. Çünkü ürün gerçekten güzel olsa satan kişi onu olduğu gibi sergiler. Ürünü güzel olmayan çeşitli yollara başvurur.

Ben yakın zamanda böyle bir haber görmüştüm. Elmaları daha kırmızı ya da daha yeşil ve parlak göstermek için üzerine ilaç sıkıyorlarmış. Şimdi ben o ilaçlı elmayı alsam ve yıkayarak yesem de o ilaç onun üzerinden kolay kolay çıkmıyor. Ancak kabuğunu soyarak yemem gerekiyor. Hâlbuki bir elmanın kabuğunda da çok fazla vitamin mevcut. Bu haberden sonra elma alırken dikkat etmeye başladık. Elma alırken çok parlak olanı almamak lazımdır. Çünkü olağanüstü bir parlaklık söz konusu ise o elmada kimyasal olması olası bir durumdur. Elma alırken dikkat edilmesi gereken diğer faktörler ise; renginin çok soluk olmaması, buruşmuş bir elma olmaması, çok kepekli görünen elmaların alınmaması, çürük ya da çürümeye yön turmuş elmaların da alınmaması ve tüketilmemesi gerekir. Meyveleri de rastgele marketlerden ya da pazardan almak yerine güvenilir bir manavdan almak aslında ne iyisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir