Aynı dili kullanmak anlaşabilmek için yeterli midir?

Aynı dili kullanmak anlaşabilmek için yeterli midir? Neden?

Aynı dili yani lisanı kullanıyor olmak bazen anlaşmak için yeterli olmayabilir. Bazen insanlar aynı dili kullanmasalar bile anlaşabilirler. Ve tam aksi aynı dili konuşanlar anlaşamayabilir. Aynı dili konuşmak aslında bir tabir olarak da kullanılır. İnsanların bilgi birikimleri, yaşadıkları tecrübeler konuşmalarına yansır. Benzer tecrübeleri yaşayanlar bir birlerini daha iyi anlar. Aynı şekilde benzer kitapları okuyan, benzer eğitimleri alan insanların anlaşması daha kolay olur. Bunun gibi durumlarda anlaşmayı kolaylaştırır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Kültürel farklılıklar veya coğrafi farklılıklardan dolayı konuşma dili farklılaşabilir. Dilimizde kullanılan farklı şive ve ağızlardan dolayı bazen anlaşmada güçlük çekilebilir. Ama yine de zorlansak da temel olarak bir birimizin ne dediğini anlayabiliriz. Günlük hayatta anlaşabiliriz.

 

Hayata bakış açısı farklı olan insanlar ile aynı dili konuşsalar bile bazen anlaşamazlar. Çoğu zaman ise insanlar sadece anlamak istemedikleri için veya bencil oldukları için anlaşamazlar. Bu tip insanların çoğu zaman gözleri kör, kulakları sağır olur. Sadece kendi görmek istediklerini görürüler ve kendi duymak istediklerini duyarlar. En zoru da böyle insanlar ile anlaşmaktır her halde.

 

Anlaşmak çoğu zaman konuşulan dilin yanı sıra hayata bakış açısı ve eğitim düzeyi ile de alakalı olur. Bazı zamanlarda ise anlaşmak için konuşmaya gerek bile duyulmaz. Bir müzik yapıtını dinlerken, bir filmi izlerken veya bir resme, fotoğrafa veya karikatüre bakarken anlatılmak isteneni anlarsınız. Aynı duyguları paylaşarak güler ya da hüzünlenirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.