Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilir sözü ne demektir?

Aşağıdaki söz size ne ifade ediyor? Günlük hayatınızda bu sözü doğrulayacak bir durumla karşılaşıyor musunuz? Tartışınız. “Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilir.”

Dünya üzerine baktığımızda bizim gibi aynı süreçleri geçiren, aynı duyguları paylaşan, aynı fikirleri düşünebilen ve aynı bilgi birikimine bizim ihtiyacımız olduğu kadar onların da ihtiyacı olan ve okuyan almaya çalışan pek çok insan vardır. Yaratılışla insanlar bu tarz eksiklikler ve ihtiyaçlar üzerine yaratılmışlardır fakat bizlerden tek farkları bize yabancı olmalarına sebep olan ırkları farklı milletten, farklı ülkeden oluşları, belki ten renkleri ve konuşma şekilleridir yani dilleri.

Bu tarz farklılıkların olduğu bir dünyada tabii ki karşımızda yabancı bir ülkeden biri geldiğinde ve biz de o dili bilmiyorsak anlaşmak da sıkıntı yaşayacağız fakat şunu biliyoruz ki kişinin anlaşabilmesi demek sadece o dile sahip olması ya da o rengi, o kültüre hakim olması demek değildir. O kişiyle aynı duyguları paylaşır olmak bile onu anlayabilmemiz sağlayacaktır ve aramızda bir iletişim oluşturacaktır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Kendimiz gibi bir çocuk düşündüğümüzde bizim gibi onun da eğlenmeye, arkadaşları gidip oyun oynamaya ihtiyacı vardır ve aynı duyguları oda hissetmektedir. Dilini anlayamayız ya da ten renklerimiz farklı olabilir ama aynı duyguları benim yaşadığım gibi o da yaşamaktadır. O yüzden benim hissettiğim her duyguyu oda hissedebilir. Bu şekilde de anlaşma ortaya çıkabilir.

Buna bir örnek verecek olursak 23 Nisan örneğini en doğru örnek olarak düşünebiliriz. O gün hangi dili, dini, ırktan olduğunun önemi olmadan pek çok çocuk aynı anda sevinebilir ve mutlu olabilir. Çünkü sadece belli bir ırka ya da millete özel kalınmış değil tüm dünyanın çocuk günüdür.

Evrensel olarak kabul edilen günler ortak kutlanır ve aynı duygular yaşanır ve bu duyguları yaşayan herkes birbirini rahatlıkla anlayabilir. Bazen aynı dili konuştuğun kişiyle bile iletişim kurup anlaşamazsın hiçbir şekilde birbirine benzemeyen ve aynı dili konuşamayan kişiler çok iyi anlaşabilirler; bunların hepsi de bu söze bir örnektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.