Aynı anda Ankara ve Sivas’ta güneşin ufuk düzlemindeki konumu

Sizce aynı anda Ankara ve Sivas’ta güneşin ufuk düzlemindeki konumu ile yatay düzleme dik olarak yerleştirilmiş çubukların gölge yönü nasıl olmalıdır?

Bir cismin gölge boyu ve yönü güneş ışınlarının düşme açısı ile ilgilidir. Güneş ışınları dik açı ile düştüğünde gölge boyu sıfır olur. Güneş ışınları eğik açı ile geldiğinde ise gölge boyu uzun olur.

Cisimlerin gölge yönü ise güneş ışığının cisme geldiği yönün tersi yönünde oluşur. Cisim güneş ışığını kuzey yönünden den alırsa, cismin gölge yönü güneye doğru oluşur. Cisim güneş ışığını güney yönünden alırsa, cismin gölge yönü kuzeye doğru oluşur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Dünyamızda güneş ışınları en son Kuzey yarım kürede ki 230 27’ Yengeç dönencesine ve Güney yarım kürede 230 27’ Oğlak dönencesine dik açı ile düşer.

 

Dönencelerin dışına güneş ışınları dik açı ile düşmez.

Türkiye enlem itibari ile güneş ışınlarının dik açı ile düşmediği dönencenin dışında, Yengeç dönencesinin kuzeyinde yer alır. Dolayısıyla Türkiye, yıl boyunca güneş ışınlarının dik açı ile düştüğü alanların kuzeyinde yer alır. Bu yüzden güneş ışınları yıl boyunca Türkiye’ye güney yönünden gelir. Buna bağlı olarak ana gölge yönü de yıl boyunca kuzeye doğrudur.

Dolayısıyla Ankara ve Sivas’ta, güneş ışınlarının güney yönünden gelmesine bağlı olarak ana gölge yönleri Kuzeye doğru oluşur.

Sivas doğuda yer aldığı için gölge yönü Kuzeydoğu, Ankara ise Sivas’a göre daha batıda yer aldığı için gölge yönü Kuzeybatı yönünde olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.