Aydınlatma Araçları Konu Anlatımı 4. Sınıf Fen Bilimleri

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE AYDINLATMA

Geçmiş yıllarda kullanılan aydınlatma teknolojileriyle günümüzde kullandığımız teknolojilerin oldukça farklı olduğunu söyleyebiliriz.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Çok eski yıllarda insanların tek ışık kaynağı Güneş’ti. Geceleri aydınlanmak için ayın ışığından faydalanırlardı. Zaman içinde taşları birbirine sürterek elde ettikleri kıvılcımlarla ateş yakmayı başardılar. Ateşi keşfeden atalarımız,onu yalnız ısınmak için değil, geceleri güvende olmak için de kullandılar. Ateşin keşfi, insanların aydınlatma konusunda yenilikler yapmasını da beraberinde getirdi.

 

İnsanlar aydınlanmak için önceleri çıra, meşale kullandılar. Yağların yakılmasıyla ışık elde edilebildiğini keşfettikten sonra oyulmuş taşların içine hayvan yağlarını doldurarak yaptıkları kandilleri aydınlatmada kullandılar. İlerleyen zamanlarda gaz lambası ve mum gibi farklı ışık kaynakları kullanmaya başladılar. Bu aydınlatma araçları kullanıldıkları dönemlerde birer teknoloji ürünüydü. Ancak, bunlardan sağlanan ışık çok yetersizdi. Bir yerden başka bir yere taşınmaları zor olduğundan kullanım kolaylığına da sahip değillerdi. Zaman içinde insanlar karanlıktan kaynaklanan sorunları çözmek için düşünceler ürettiler. Bilim insanları, akıl ve bilim kılavuzluğunda araştırmalar yaparak yeni aydınlatma araçları geliştirdiler.

 

Geçmişte meşalelerin, kandillerin ve gaz lambalarının aydınlattığı tüm mekânlar bugün modern tasarımlı aydınlatma araçlarıyla ışıklandırılmaktadır. Günümüzde çevre dostu, estetik,sağlık sorunlarına yol açmayan, az enerji tüketen ışık kaynakları üretmek için bilim insanları çalışmalarına devam etmektedirler. On binlerce yıl önce insanlar reçine ve odun parçalarını meşale olarak kullandılar.

 

AYDINLAMA ARAÇLARININ KRONOLOJİK SIRALAMASI

1. On binlerce yıl önce odun ve reçine kullanılarak yapılan meşaleler yapılmıştır.

2. Binlerce yıl önce Sümerler içi oyulmuş taşlara yağ doldurarak yağ lambaları ve kandiller yapmışlar ve etraflarını aydınlatmışlardır.

3. Önce hayvan yağlarının arasına pamuk sokularak mum kullanılmaya başlandı. Günümüzde mumlar hala kullanılmaktadır.

4. 1876 yılında gaz lambaları İngiltere ve Almanya’da evlerin
aydınlatılmasında kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde hala,
kullanılır.

5. 1800 yılların başında gaz lambaları evlerin önlerini, sokakları ve caddeleri aydınlatmak amacıyla kullanılmaya başlanmıştır.

6. 1800 ve 1900 yılları arasında mum yapımında ve gaz lambalarında balinaların yağları kullanılmıştır.

7. 1879 yılında Thomas Edison adındaki bilim adamı 40 saat yanabilen ampulü icat etti.

8. 1881 yılında Lewis Hovard adındaki bilim adamı uzun ömürlü ve karbon filamanlı ampulü icat etmiştir.

9. 1927 yılında floresan lamba icat edildi.

10. 1962 yılında Nick Holonyak adındaki bilim adamı LED lambayı icat etti. Günümüzde LED lambalar bir çok üründe kullanılmaktadır.

11. 1980 yılında halojen lambalar kullanılmaya başlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (31 Oy, Ortalama: 4,16 toplam 5)
Loading...

“Aydınlatma Araçları Konu Anlatımı 4. Sınıf Fen Bilimleri” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir