Aydınlanma düşüncesinin 20. yüzyıl felsefesine olan etkilerini değerlendiriniz.

Aydınlanma düşüncesinin 20. yüzyıl felsefesine olan etkilerini değerlendiriniz.

Batı ülkelerinde ben bilincinin doğumu Aydınlanma çağı ile başlamaktadır.  Batı ülkelerinde yaşayan insanlar Aydınlanma Çağı’nda kendini keşfetti. Düşüncelerinin, değerlerinin kurumlardan daha üstün olduğuna inanmaya başladı. Dönem aynı zamanda birçok gelişmenin de bir arada yaşandığı çağdır. Bu yüzden Batı’da yaşayan insanlar kendilerini modern olarak diğer insanlardan farklı bir boyuta taşıdı.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

İnsanlar, amaçlarına ulaşabilme yolu olarak kurumları kullanmaya başladı. Orta çağda dinin kurumlar üzerindeki etkisi yüksek iken aydınlanma çağı ve rasyonelleşme süreci bu ilişkiyi oldukça yıprattı. Din Devlet üzerindeki etkilerini yitirdikçe dünyevi olarak kabul görmeye başladı.  Devlet düzeni de dinin etkisinden çıkışıyla birlikte büyük değişim ve gelişim gösterdi. Bürokrasinin ortaya çıkmasıyla birlikte herhangi bir devlet görevine talip olmak için aile soy ağacı değil mesleki özelliklere bakılmaya başlandı.

Devlet kurumlarındaki düzen ise yazılı kurallar çerçevesinde gerçekleşiyordu. Aydınlanma çağı birçok kavramı kökten değiştirmiştir. Kapitalizmin güçlenmesi üretim ilişkilerinin rasyonelleşmesi, kırsal kesimlerden büyük şehirlere göç ve aile ilişkileri çağ ile birlikte değişime uğramıştır.  Reform ve Rönesans ile birlikte Aydınlanma Çağı öncesi yapılan keşifler ben bilincini daha da ön plana çıkardı. Bu da batılılar ve diğerleri gibi bir terimi bile ortaya çıkmasına neden oldu. Özgüveni yükselten Aydınlanma Çağı, Batı gelişiminin en önemli ayrıntısıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir