Ayakkabı, yıl, zaman, istek, isim, gereksinim, vitrin, armağan, yürek

Bunların eş anlamlılarını bulup birer cümlede kullanınız. Ayakkabı, yıl, zaman, istek, isim, gereksinim, vitrin, armağan, yürek

Türkçe’nin zengin içeriğinden dolayı belirli kurallar bulunur. Bu kurallar sözcüklerimizin kalitesini arttırırken kurmuş olduğumuz cümlelerin daha tutarlı ve anlaşılır olmasını da sağlar. Türkçemizde sözcükte anlam konusu içerisinde bulunan eş anlamlı kelimeler yer alır. Eş anlamlı kelimeler birbirinin yerine cümle içerisinde kullanılabilen kelimeleri ifade eder. Herhangi bir sözcük eş anlamlı kelimesi ile cümle içerisinde aynı anlama ifade eder. Yalnızca yazılışta farklılık bulunur.

  • Ayakkabı kelimesinin eş anlamlısı “pabuç” olarak geçmektedir. Bazı bölgelerde “başmak” olarak da isimlendirilir. Ayakkabı yerine bu iki kelime cümle içerisinde kullanılabilir. Buna bir örnek verecek olursak; “Bugün yepyeni bir pabuç sahibi oldum” denebilir.

  • Yıl kelimesinin eş anlamlısı “sene”dir. Yıl kelimesi yerine cümle içerisinde sene ifadesini kullanabilirim. Anlam olarak ikisi de aynı şeyi ifade etmektedir. Buna örnek verecek olursak; “Geçen sene bugünlerde ben okula başlamıştım.” cümlesine örnek olarak verebiliriz.

  • Zaman kelimesinin eş anlamlısı “vakit”tir. Cümle içerisinde zaman kelimesi yerine vakit kelimesine kullanabiliriz. Buna örnek verecek olursam; “Sınavın vakti gitgide yaklaşıyordu.” örneğini verebiliriz.

  • İstek kelimesinin eş anlamlısı “talep” olarak kullanılabilir. Buna bir örnek verecek olursak; “Onun bitmek bilmez talepleri oluyordu.” cümlesini verebiliriz.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın
  • İsim kelimesinin eş anlamlısı “ad”dır. Cümle içerisinde her ikisi de aynı anlama gelmekte ve birbirlerinin yerine kullanılabilir. Buna bir örnek verecek olursak; “Öğretmen beni adımla çağırdı.” örneğini verebiliriz.

  • Gereksinim kelimesinin eş anlamlısı “ihtiyaç”tır. İhtiyaç gereksinim sözcüğünün yerine cümle içerisinde kullanılabilir. Her iki kelime aynı anlama içerecektir. Buna bir örnek verecek olursak; “Onun gereksinimleri her yaş değişiyordu.” diyebiliriz.

  • Vitrin kelimesinin eş anlamlısı “Sergen veya camekan” olarak geçebilir. Farklı kullanım olarak sergilik olarak kullanıldığı cümle örneklerinde görebiliriz. Buna örnek verecek olursak; “Mağaza sergen’i içerisinde yeni sezon ürünlerini görebilmek mümkündür.” örneğini verebiliriz.

  • Armağan kelimesinin eş anlamlısı “hediye”dir. Her iki kelime cümle içerisinde birbiri yerine kullanılabilir. Cümle örneği verecek olursak; “O en sonunda doğum günü hediyelerini kavuşabildi.” cümlesi verilebilir.

  • Yürek kelimesinin eş anlamlısı “kalp”tir. Kalp kelimesi cümle içerisinde yürek kelimesini bizlere verecektir. Örnek verecek olursak; “Onun çok yumuşak bir kalbi vardı.” diyebiliriz.


Benzer Yazılar

1 yorum “Ayakkabı, yıl, zaman, istek, isim, gereksinim, vitrin, armağan, yürek

Bir cevap yazın