Avusturya arşidükünün protokolde Osmanlı sadrazamına eşit sayılması ne anlama gelmektedir?

Avusturya arşidükünün protokolde Osmanlı sadrazamına eşit sayılması ne anlama gelmektedir?

Osmanlı Devleti ilk kuruluşundan itibaren gaza ve cihat anlayışı benimsemiştir.

Bu anlayış çerçevesinde dünyayı Avrupalı Hristiyan devletlere dar etmeyi başarmıştır. Bu anlayış çerçevesinde birçok devlet tarih sayfalarındaki yerini almış tozlu raflara kalkmıştır. Bunun en büyük örneği Fatih Sultan Mehmet’e Fatih unvanını veren olay olan İstanbul’un fethi olmuş 110 yıllık tarihi olan Bizans tarihe gömülmüştür. Fatihten sonra gelen padişahlar için de bir diğer yaman ve cesur fetheden padişah Yavuz Sultan Selim olmuş fakat yönünü batıya çevirmiştir. Yavuzun oğlu olan Kanuni Sultan Süleyman tekrar büyük dedesi Fatih Sultan Mehmet’in yolundan gidip batıya yönelmiştir. Kanuniyi en çok yaran ve ölümü bile o topraklarda olan devlet Avusturya imparatorluğu olmuştur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Kanuni bu devleti birçok kez yense de tamamını almaya ömrü yetmemiştir. Fakat kazandığı savaşlarda devletin etkisini kırmayı başarmıştır. Bunun en büyük göstergesi İstanbul anlaşması olmuştur. İstanbul anlaşmasına göre Avusturya arşidükü Osmanlı sadrazamına denktir maddesi yer almıştır. Bu madde ne anlama gelmektedir?

Devletler arası protokoller vardır. Bunlar devletler arasında değişse de ilk iki hep aynı olmuştur. Padişah ve ondan sonra gelen sadrazam diye sıralanmıştır. İstanbul antlaşması çerçevesinde Avusturya arşidükü Osmanlı sadrazamına denk tutularak Osmanlının üstünlüğü Avusturya tarafından kabul edilmiş olunmuştur.

Bu maddeden sonra Avusturya uzun bir zaman Osmanlıyı yormasa da Kanuninin ölümü onlara büyük bir cesaret vermiş bu üstünlük Zitvatorok antlaşması ile son bulan bir antlaşma olmuştur. Daha sonraki süreçte Osmanlı üstünlüğü tamamen kaybeden devlet olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir