Atıkların doğaya verdikleri zararlar

 “Atıkların doğaya verdikleri zararlar” ile ilgili bir araştırma yapınız. Araştırmanızdan edindiğiniz bilgilere göre bilgilendirici bir yazı yazınız.

Dünyamız, insanların sebep olduğu birçok atık nedeniyle zor bir sürece girmiştir. Doğaya atılan atık maddelerin uzun yıllar toprağa karışmadığı;  bunun çevre kirliliğine yol açtığı gibi, canlı hayatını da tehdit ettiği bilinmektedir.  Zararlı atıklar, denizleri, havayı toprağı kirletmektedir. İnsanlar bilinçli olmadığı sürece geleceğin dünyasının nasıl olacağı konusunda kaygılar bulunmaktadır. Doğaya zarar veren insanoğlu, kendine zarar verdiğinin bilincinde değildir.

En fazla zararlı atık plastik ürünleri ve kimyasal atıklardır. Bu atıklar, dünyanın ekolojik dengesini bozmaktadır. Denizlere karıştığında balıklara, toprağa karıştığında bitkilere zarar vermektedir. Atıkların doğaya verdiği zararın tehlikeli sonuçlarını ise insanlar yaşayacaktır. Artık biraz olsun bu konularda bilinçlenilse de her tüketilen ürünün doğaya bir zararı olmaktadır. Dünya çapında çevre kirliliğine savaş açan kuruluşlar insanları bilinçlendirmeye çalışmaktadır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Fabrikaların atıkları, evlerden çıkan atıklar, kullanım süresi dolmuş eşyalar, piller, cam parçaları, plastikler, ambalaj atıkları, yağlar, deterjanlar her an bir yerlerde suya ve toprağa karışmaktadır. Çevre kirliliğine en çok sebep olan ise endüstriyel atıklardır. Bu atıklar suya ve toprağa karıştığında bitki örtüsüne ve balıklara ciddi zararlar vermektedir. Zamanında bilinçsizce davranılması doğaya zarar verdiği gibi insanların sağlığına da zarar vermiştir.

Havaya karışan gazlarda birer zararlı atıktır. Bu gazlar,  iklim değişikliğine neden olmaktadır. Bazı yerlerde kuraklıktan su kaynakları kururken, bazı yerlerde ciddi sel felaketleri yaşanmaktadır. Kuraklık nedeniyle orman yangınları çıkmakta ve canlı hayatı tehlikeye girmektedir. Felaketlerin büyük çoğunluğu insanların sorumsuzca doğaya zarar vermesinden kaynaklanmaktadır.

Ama tabi ki ilk önce kendi çevremizden başlamalıyız. Çöplerimize, çevremizdeki bitkilere ve de canlılara, denizlere, temiz akarsulara dikkat etmeli, enerjiyi nasıl ve ne kadar kullanacağımızın ayarını yapmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.