Atatürk’ün “Yurtta barış, dünyada barış.” sözünü açıklayan bir yazı yazınız.

Atatürk’ün “Yurtta barış, dünyada barış.” sözünü açıklayan bir yazı yazınız.

Atatürk her bir sözünü tartarak ve ileriyi düşünerek hareket etmektedir. Geleceğe bu kadar sağlam adımlarla ilerlemesi üstün öngörü kabiliyetinden ileri gelir. Devletlerin benimsedikleri genel politikalar bulunur. Bu ülke içinde birleşmeyi sağlarken yabancı milletlere karşıda bir duruş sunar. Bizler huzurun ve selametin olduğu yerde ancak insanca ve kardeşçe yaşayabiliriz. Bir milletin kendi içindeki barışı ve refahı sağlanabilirse dışa açılan penceresi olan dünya genelinde de o barışı ve huzuru bulunabilirdi.

Atatürk 20 Nisan 1931 yılında bir ilke olarak halka “Yurtta barış, dünyada barış.” ilkesini sunmuştur. Bu söz ile Atatürk, ülke içinde huzur ve mutluluğu hedeflerken, ülke dışındaki devletlerle de güçlü, güven ve barış üzerine bağlar kurarak hedeflerimizi gerçekleştirmek gerektiğini anlatır. Bu barış temeli üzerine bir devlet anlayışını benimsediğini göstermektedir. O bu söz ile tüm anlaşmazlık ve çıkmazların barış fikri ve hareketi ile düzene gireceğini savunurken milletin iç huzurunu düşünerek söylemiştir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Huzur ve esenlik içinde yaşanabilecek bir millet için tüm yurttaşların yurtta barış ilkesini anlaması gerekir. İleri görüşlülüğü ile öne çıkan Atatürk’te her zaman milletini üstün tutmaya çalışarak barış fikri ile yönetimde bulunmuştur.

Dünyada barış ise bizim topraklarımızı güvence altına alabilmemizde izlenen bir politika olarak görülebilir. Her ne olursa olsun yaşadığımız dünyada her bir devlet ile barışçıl bağlarımız olması ileriye dönük olarakta kazançlı bir yatırım olmaktadır.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.