Atatürk’ün yazar ve kitaplara verdiği değerle ilgili özdeyişleri.

Atatürk’ün yazar ve kitaplara verdiği değerle ilgili özdeyişleri.

Mustafa Kemal’in okumaya verdiği önemi belirten sözlerden bir tanesi şudur: Memleket ve milleti kurtarmağa çalışanların aynı zamanda mesleklerinde birer namuslu uzman ve birer çalışkan bilgin olmaları lâzımdır. Bunu temin eden mekteptir, sözüdür. Bunun altında yatan gerçek ilmin öğretildiği okulun ne denli önemli olduğudur.

Mustafa Kemal Atatürk eğitim hayatı boyunca başarılı bir öğrenci olmuş, yeni nesillerin de ancak okuyarak, ilim irfan sahibi olarak Cumhuriyeti layık olduğu yere taşıyacağına inanmıştır. Bu anlamda Ulu Önderin hem kitaplar hem de yazarlarla ilgili pek çok özdeyişi olmuş ve bunun nesillerce aktarılmasını istemiştir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Atatürk’ün yine kitaplara ve okumaya verdiği önemi vurgulayan sözlerinden bir tanesi de İlim ve fen nerede ise oradan alacağız ve her fer-i milletin kafasına koyacağız, olmuştur. Atatürk’ün zamanında Vasıf Çınar’a söylediği bir söz de kitaplara verdiği değeri bir kez daha anlamamıza yardımcı olacaktır. Kendisi, Ben çocukken fakirdim. İki kuruş elime geçince bir kuruşunu kitaba verirdim. Eğer böyle olmasaydım, bu yaptıklarımın hiçbirini yapamazdım, demiştir ki bu da kitapların, okumanın hayatındaki önemini ortaya koymaktadır.

Atatürk, Toplumsal yaşamda bizzat faal ve faydalı, verimli elemanlar yetiştirmek lazımdır. Bu da ilk ve orta öğretimin uygulamalı bir şekilde olmasıyla mümkündür, diyerek eğitimin temellerinin iyi atılması gerektiğinin altını çizdiğini görebiliyoruz.  Edebiyat için Mustafa Kemal, Tıpkı resim gibi, heykeltıraşlık gibi, bilhassa musiki gibi, güzel sanatlardan sayıla gelmektedir,  demektedir ve Sanatkâr, toplumda uzun mücadele ve gayretlerden sonra alnında ışığı ilk hisseden insandır,  diyerek yazarların toplumdaki önemine de vurgu yapmayı ihmal etmemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.