Atatürk’ün yaşamı hakkında neler biliyorsunuz?

Atatürk’ün yaşamı hakkında neler biliyorsunuz?

Atatürk yaşamı boyunca büyük başarılara imza atmış ve Türk ulusuna önder olmuş bir liderdir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk lideridir.

Atatürk; 1881 yılında Selanik’te dünyaya gelir. Annesi, babası ile burada gözlerini yaşama açar. Babasının adı Ali Rıza. Annesinin adı Zübeydedir. Gittiği okullar onu güçlü bir asker olarak yetiştirmiş ve iyi bir lider olmasını sağlamıştır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bugün göğsümüz kabararak andığımız pek çok güzel olaya imza atmıştır. Kurtuluş Savaşının lideri olan Atatürk, milli bağımsızlığımızın önderidir.

Annesinin isteği ile Hafız Mektep Efendi mahalle mektebinde okumuş ardından Şemsi Efendi İlkokulunu bitirmiştir. Öğrenimine Selanik Rüştiyesi (Ortaokulu) ile devam etti. Burada okurken Mustafa, üstün yetenekleri fark edilen bir çocuktu. Matematik öğretmeni ona Kemal diye seslenmeye başlamıştı. Adı bundan sonra Mustafa Kemal oldu.

Selanik Askeri Rüştiyesini bitirdikten sonra Manastır Askeri idadisinde öğrenim görmeye başladı. İstanbul Harp okulunda eğitimi devam eden Mustafa Kemal Teğmen, Üsteğmen ve Kurmay yüzbaşı unvanlarını alarak mezun oldu.

Atatürk bir dönüm noktası olan 19 Mayıs 1919’da Samsuna çıktı. Bu süreçte Milli Mücadelenin ilk evresi başlamış oldu. 23 Nisan 1920 yılında milletin meclisi TBMM’yi açtıktan sonra 29 Ekim 1923’e kadar olan süreçte ülkesi için mücadele verdi.

29 Ekim 1923’te Büyük Türkiye Cumhuriyetini kurdu. 10 Kasım 1938 yılında vefat eden Mustafa Kemal her yıl bugün 9’u 5 geçe saygıyla anılmaktadır.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın