Atatürk’ün vatanı için yaptıklarını anlatınız.

Atatürk’ün vatanı için yaptıklarını anlatınız.

Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanıdır. Türk ve dünya tarihinde en önemli liderlerden biri olarak kabul edilen Atatürk, vatanı için birçok fedakârlıkta bulunmuş ve ülkenin bağımsızlığını kazanabilmesi için çok büyük bir gayret göstermiştir. Kurtuluş Savaşı sırasında birçok cephede savaşan Atatürk, bir savaşta yaralanarak “Gazi” unvanı almıştır.

Osmanlı’nın son dönemlerinde başarılı bir subay olarak görev yapan Atatürk, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a giderek kurtuluş mücadelesini başlatmış ve Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde kongreler yaprak halkın kurtuluş mücadelesine katılmasını sağlamıştır. Erzurum ve Sivas kongreleri bu yolda atılan ilk adımlar olarak bilinir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Daha sonra yılmadan usanmadan ülkenin kurtuluşu için çalışmış ve 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni kurarak halkın egemenliğini sağlamıştır. Başarılı bir devlet adamı ve lider olarak Türk halkının her zaman yanında durmuş getirdiği yenilikler ülkenin gelişimine katkı sunmuştur. Birinci Dünya savaşından sonra yeni bir devletin kuruluşu için uğraşmış ve 29 Ekim 1923 yılında ülkenin yeni yönetim şekli olan Cumhuriyet rejimini getirmiştir.

Daha sonraları yaptığı çeşitli inkılaplarla Türkiye Cumhuriyet’inin kaderini belirleyen yeniliklere de imza atan Atatürk, çağdaş bir devlet olmak için var gücüyle çalışmalarını sürdürmüştür. 10 Kasım 1938 yılındaki vefatına kadar bir an olsun dinlenmeyen ve bu vatan ve millet için sayısız iyilik yapan Atatürk, her zaman saygıyla ve minnetle anıyoruz. Dünya tarihinde sayılı liderler arasına giren Atatürk’ün bize bıraktığı mirası ilelebet bizde muhafaza etmek mecburiyetindeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir