Atatürk’ün ülkemizin kalkınması için neler yaptığını anlatınız.

Atatürk’ün ülkemizin kalkınması için neler yaptığını anlatınız.

Ülkenin kalkınması demek; hem ekonomik hem askeri hem eğitim hem sağlık hem de maddi anlamda dış ülkelere karşı üstün bir konumda ve konumunun seyrini her zaman için gözeten bir durumda olması demektir. Başka ülkelerin emir ve boyunduruğu altında olmayı sevmeyen Atatürk’ten bizim vatanımızı kalkınabilmesi, kendi içerisinde tüm etkileşimleri; ekonomik, askeri ve siyasi alanda kusursuz bir şekilde yönlendirilmesi için pek çok adımlar atmıştır. Biz bunlara tarihte yenilikler ve devrim olarak bilmekteyiz.

O vatan sevgisi yüksek biriydi. Bu onun en büyük kişilik özelliğidir. Vatan için her şey mübahtır, düşüncesi ile hareket etmekteydi. Can feda edilmesi gerekiyorsa, vatan için edilmeliydi. Kutsal olan yer Vatan toprağıydı. Düşmana bırakılmamalıydı. Düşmana  bırakmamak için de can feda olması gerekiyorsa bunun yapılması gerektiğini de tarihteki pek çok sözleri ile ispatlamıştır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Düşmanın en yoğun bir şekilde saldırdığı, savaş malzemelerinin de oldukça az olduğu bir zamanda çekilme riskine karşılık size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum, demiştir. Bu sözüyle de biz her ne olursa olsun elde silah dahi kalmazsa savaş mevkiinden çekilmeyi ve pes etmemeyi vurguladığını görüyoruz. Bu da vatan sevgisinden ileri gelmekteydi.

Ülke kalkınması ve huzur ve refahın da daha ileri bir seviyeye gitmesini sağlayan en önemli tavrı da işte bu vatan sevgisinden ileri gelmekteydi. Vatanını sevdiği için onu korumaya çalışmış ve her zaman için diğer ülkeler içerisinde kendi varlığını koruyabilen bir ülke olmayı başartmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.