Atatürk’ün sanat ve ilimle ilgili görüşlerini açıklayan bir yazı yazınız.

Yukarıda verilen özdeyişten yararlanarak Atatürk’ün sanat ve ilimle ilgili görüşlerini açıklayan bir yazı yazınız. Özdeyiş: “İnsanlar mütekâmil olmak için bazı şeylere muhtaçtır. Bir millet ki resim yapamaz, bir millet ki fennin icap ettiği şeyleri yapamaz; itiraf etmeli ki, o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.” (1923)

                                                                

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bilim ve sanata verilmesi gereken desteği her yerde dile getirmiş, Türk halkının da ancak bu yoldan ilerlerse başarılı olabileceğini söylemiştir. Onun sözlerine baktığımızda, günümüzde bilim ve sanatla yükselen toplumları imrenerek izliyor, bilim ve sanata gerektiği kadar önem vermediğimizi görüyoruz. Çoğu toplum, geçmişten günümüze kadar geçen sürede Mustafa Kemal Atatürk’ ün öğretilerine sıkı sıkıya bağlı kalmış ve ilerleme yolunda gitmişlerdir. Bilime verdiği önemi biraz açarsak bir toplum mutlak suretle ilerlemek ve yaşamak için bilime muhtaçtır. Çünkü bilim, insan hayatını kolaylaştırdığı gibi onu daima ileriye götürmektedir. Zamanın gerekli teknolojisinden faydalanmak ve üretime katkı sağlamak için bilimle haşır neşir olmamız gerekmektedir. Mustafa Kemal Atatürk’ ün ileri görüşlülüğü bütün bu problemleri önceden görmüş ve çözüm için için bize gerekli olan şeyleri teker teker açıklamıştır. Bilimin yanında sanatında zorunluluk olduğunu söyleyen atamız, onu halkların ciğerleri gibi nefes alıp vermesini sağlayan bir imge olarak belirtmiştir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Sanat bir milletin kültürünü, geçmişini, mimarisini, yapısını yansıtan ve onu muhafaza eden yaşayan canlı bir olgudur. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ de sanatın bir halk için neden gerekli olduğunu ve neden korunması gerektiğini değerli yaşamı boyunca dile getirmiştir. Sanatı olmayan bir toplum, sıradan, basit ve zevksiz bir hayat yaşarmışçasına hayatları boş geçmektedir. Sanat bir toplumu ifade eder, tarihini açıklar ve onu temsil eden yegane tek olgudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.