Atatürk’ün öğrenim gördüğü okullar

Atatürk’ün öğrenim gördüğü okullar:

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk Selanik’te dünyaya gelmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün öğrenim hayatına göz atmamız gerekirse öncelikle ilk gittiği okuldan bahsetmek gerekir. Bu okul, annesi Zübeyde Hanım’ın ısrarı ile gittiği Mahalle Mektebi’dir. Ancak babası Ali Rıza Efendi daha sonra Mustafa Kemal’i Şemsi Efendi İlkokulu’na kaydettirmiştir. Ancak kısa bir süre sonra babası ağır bir şekilde hastalanan Mustafa Kemal’i zor günler beklemektedir.

Babasını kaybettikten sonra Mustafa Kemal ilkokul yıllarında oldukça zorluk yaşamıştır. Babasının vefatının arından annesi Zübeyde Hanım ile birlikte dayısının yanına taşınmıştır. Bir süre geçtikten sonra ise burada da duramayacağını anlamış ve Selanik’e dönmüştür. Selanik’e döndükten sonra ise ilk işi Selanik Mülkiye Rüştiyesinde öğrenim hayatına devam etmek olmuştur. Askeri okula gitme düşüncesi içerisinde olan Mustafa Kemal, annesi Zübeyde Hanım’dan gizli sınavlara girmiş ve kazanmıştır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Kazandıktan sonra ise annesinin de izni ile Selanik Askeri Rüştiyesinde eğitim hayatına devam etmiştir. Yaz aylarında dayısının yanında çalışan Mustafa Kemal, okul zamanı okuluna dönerdi. Tam bu dönemde kendisinin zeki ve çalışkan olduğu gözlerden kaçmamış ve adeta gözde öğrencilerden bir tanesi olmuştur.

Mustafa Kemal’in Selanik Askeri Rüştiyesinden mezuniyeti 1896 yılında olmuştur. Mezuniyet sonrasında ise Manastır Askeri İdadisine kaydolmuştur. Bu okuldan ise 1898 yılında mezun olmuştur. Akabinde 1902 yılında Teğmen rütbesi ile Harp Okulunu tamamlamıştır. Kurmay Yüzbaşı rütbesi ile 1905 yılında Harp Akademisini bitirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.