Atatürk’ün Milli Mücadele’deki Liderlik Özelliğini Açıklayınız.

Atatürk’ün Millî Mücadele’deki liderlik özelliğini açıklayınız.

Atatürk, Millî Mücadele’nin tek lideridir. Milli dayanışmayı ve birliği sağlayarak vatanseverliğini bir kez daha göstermiştir. Çanakkale Savaşı’ndaki o zor zamanlarda askerlerine, “Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum!” diyerek büyük bir motivasyon vermiştir ve bu sözü tarihe altın harflerle yazılmıştır. Kurtuluş Savaşı, Atatürk’ün ileri görüşlülüğü sayesinde kazanılmıştır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Kazanılan tüm zaferleri, Türk halkına armağan etmiştir. Zor zamanlarda ümitsiz olmamış, ordusunun da ümitsizliğe düşmesine izin vermemiştir. Sabırlı ve disiplinli olması, ileri görüşlülüğü, vatanseverliği, yöneticiliği, açık sözlülüğü, idealist olması, mantıklılığı ve eğitime önem vermesi iyi bir lider olduğunun göstergesidir.

 

Yüksek hedefleri vardı. Türkiye Cumhuriyeti kuracaktı. O yüzden hem kendini hem de halkını geliştirdi. Kendini üstün görmedi. Savaşlarda kendisi de vardı. Savaşmaktan ve gelişmekten hiç korkmazdı. Savaşta bile Türkiye Cumhuriyet’in alfabesini oluştururdu. İleri görüşlülüğü ve çok çalışkan olması, Atatürk’ün lider olmasında çok önemliydi. Disiplinli olmasından dolayı yöneticilikte çok yetenekliydi. Kocaman orduyu zekâsıyla yönetebiliyordu. Bu sayede Türk milleti, birçok mucizeyi gerçekleştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.